PARTNER PORTALU
  • BGK

Programy naprawcze dla JST. Grzegorz Furgo pisze do ministerstwa finansów

  • KDS    11 kwietnia 2018 - 16:18
Programy naprawcze dla JST. Grzegorz Furgo pisze do ministerstwa finansów
W interpelacji poseł PO odnosi się do wyników kontroli NIK. (fot.shutterstock.com)

Czy Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie koniecznych zmian (...), tak by udrożnić programy naprawcze i nie dopuszczać do problemów w przyszłości - pyta w interpelacji Grzegorz Furgo, poseł Platformy Obywatelskiej.
NIK sprawdziła, czy jednostki samorządu terytorialnego rzetelnie przygotowały programy naprawcze, czy ich założenia były nakierowane na osiągnięcie efektów oraz czy efekty te uzyskano. Kontrolę przeprowadzono w 14 JST realizujących 15 programów naprawczych w latach 2012-2016. Trzy z nich otrzymały pożyczki z budżetu państwa w łącznej wysokości 26,6 mln zł.

Kontrolerzy ustalili, że w okresie objętym kontrolą minister rozwoju i finansów udzielił JST realizującym lub przystępującym do realizacji postępowań naprawczych pożyczek w łącznej wysokości ponad 298 mln zł. Problem pogarszającej się sytuacji finansowej samorządów, czego konsekwencją była konieczność realizacji programów naprawczych, dotyczył ok. 2 proc. jednostek samorządu terytorialnego.

Zastrzeżenia NIK wzbudziła rzetelności i prawidłowości ich przygotowania i realizacji, a także brak określenia efektów finansowych części przedsięwzięć.

W efekcie kontrolerzy skierowali szereg wniosków m.in. do ministra finansów. Dotyczyły one wyeliminowania problemów z interpretacją przepisów ustawy o finansach publicznych związanych z realizacją programów naprawczych. Furgo wskazuje jednak, że eliminacja problemów z interpretacją przepisów ustawy o finansach publicznych będzie bardzo długim procesem.

- Środki pomocowe cały czas funkcjonują, czyli przyczyna kłopotów finansowych samorządów cały czas potencjalnie istnieje - wskazuje.

Prosi też resort o odpowiedź na pytanie, czy planuje wprowadzenie koniecznych zmian do ustawy, tak by udrożnić programy naprawcze i nie dopuszczać do problemów w przyszłości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.