PARTNER PORTALU
  • BGK

Prohibicja w okolicach Jasnej Góry zniesiona

  • PAP    29 marca 2012 - 20:40
Prohibicja w okolicach Jasnej Góry zniesiona

- Częstochowscy radni zdecydowali w czwartek o zniesieniu prohibicji w rejonie miasteczka studenckiego oraz zakazu detalicznego handlu alkoholem w okolicach Jasnej Góry. Uchwalili także podwyżkę (do 3 zł) opłat za przejazd komunikacją miejską.
Podjętą w czwartek uchwałą radni znieśli zakaz prowadzenia punktów detalicznej sprzedaży alkoholu w rejonie klasztoru jasnogórskiego. Zakaz ten dotyczył dotąd okalających Jasną Górę ulic: 7 Kamienic, 3 Maja, Klasztornej, Oleńki, Wieluńskiej, części ulic św. Barbary, Kordeckiego, Wyszyńskiego, Kubiny oraz obszaru ograniczonego ulicami otaczającymi klasztor.

Dotychczas sprzedaż napojów alkoholowych na tym terenie była możliwa wyłącznie w lokalach gastronomicznych. Autor przyjętej przez Radę uchwały w tej sprawie wskazał m.in. na składane przez różne podmioty (w tym te handlujące artykułami liturgicznymi) wnioski o umożliwienie sprzedaży alkoholu. Dotychczas rozpatrywano je odmownie.

Radni zdecydowali także o zniesieniu zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w niektórych innych częściach miasta, w tym na terenie miasteczka studenckiego.

- Radni w swojej większości uznali, że przesłanki prohibicji wprowadzonej na tym terenie blisko dziewięć lat temu, ustąpiły i nie ma dalszej potrzeby ograniczania swobody prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza jeżeli uwzględnione zostaną - zgłaszane w czasie konsultacji społecznych - postulaty mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa i porządku publicznego - wyjaśnił rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) Wojciech Tutaj.

Częstochowska Rada uchwaliła też w czwartek podwyżkę opłat za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej, które mają obowiązywać od maja. Zgodnie z uchwałą cena jednorazowego biletu normalnego wyniesie 3 zł, zamiast - jak obecnie - 2,50 zł. Relatywnie nieznacznie mają wzrosnąć ceny biletów okresowych i elektronicznych, co ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tej formy płatności za usługi miejskiego przewoźnika.

Częstochowa jest jednym z ostatnich miast, które wprowadza podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej m.in. w związku ze znacznym wzrostem cen paliw, oleju napędowego i energii elektrycznej. Poprzednia zmiana cen biletów w Częstochowie nastąpiła w czerwcu 2008 r.

Czwartkowe uchwały Rady Miasta muszą się jeszcze uprawomocnić. Nastąpi to, gdy zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Częstochowy. Na razie na stronie internetowej http://bip.czestochowa.pl można zapoznać się z wszystkimi uchwalonymi projektami i ich uzasadnieniami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bolko, 2012-03-30 06:44:26

    Nie w Biuletynie Informacji Publicznej lecz w Dzienniku Urzędowym Województwa .