PARTNER PORTALU
 • BGK

Projekt 500 plus uderza w prawa jednostki i może prowadzić do nadużyć

 • MIW / DGP    16 lutego 2016 - 16:19
Projekt 500 plus uderza w prawa jednostki i może prowadzić do nadużyć
Skąd samorząd miałyby pozyskiwać wiedzę o tym, jak osoby upoważnione do otrzymywania świadczeń, je wydają? - pyta GIODO. (Fot. : www.giodo.gov.pl).

• GIODO zgłasza wątpliwości względem rządowego projektu 500 plus. 
• Zdaniem Inspektora projekt ustawy w niektórych punktach jest mało precyzyjny.
• Skutkiem tego może dochodzić do nadużyć w interpretacji.
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma zastrzeżenia względem rządowego projektu 500 plus. Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna GIODO kwestionuje dwa zapisy ustawy: jeden dotyczy marnotrawienia przyznanych świadczeń, drugi natomiast realizacji polityki służb socjalnych w tym przypadku.

Jak wskazuje DGP chodzi o art. 9 projektu ustawy, który mówi, że jeśli rodzice lub opiekunowie dziecka marnotrawią świadczenie wychowawcze lub wydatkują je niezgodnie z celem, to „organ właściwy (wójt, burmistrz, prezydent miasta – przyp. red.) przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług”.

GIODO nie kwestionuje tego, że świadczenie ma być wypłacane w konkretnym celu, ale sugeruje, by rozważyć sposób kontrolowania tego. jak te pieniądze są wydawane, tak aby nie godziło to w podstawowe prawa jednostek.

- Przede wszystkim z treści art. 9 projektu nie wynika w sposób jednoznaczny, skąd organ właściwy miałby pozyskiwać informację o marnotrawieniu przez matkę (ojca, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka) lub wydatkowaniu niezgodnie z celem świadczenia wychowawczego.

Kolejna wątpliwość dotyczy sposobu rozumienia – użytego w art. 9 projektu – pojęcia „marnotrawienie”. Bez doprecyzowania kryteriów oceny w tym zakresie, dochodzić może do nadużyć interpretacyjnych ze strony organów właściwych – czytamy w DGP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Julek, 2016-02-18 09:55:06

  Do jancz: idea dobra, ale wykonanie byle jakie, bo szybko i pod publiczkę. Więc GIODO ma niestety rację. A przepisy to nie on stworzył tylko parlament i to chwilę temu.
 • samorządowiec, 2016-02-17 09:48:39

  Trzeba będzie dopilnować aby pracownicy MOPS-u nie dokonywali zakupów u rodziny lub znajomych, a może nakazać "badanie rynku z zapytaniem ocenę". Życzę powodzenia.
 • jancz, 2016-02-17 09:19:10

  Ten cały GIODO lepiej by zrobił, gdyby się zajął swoimi idiotyzmami, które sam codziennie tworzy i przez tyle lat toleruje. Ktoś go pyta o zdanie? Grunt to oprotestowywać cudze, dobre pomysły.