PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt budżetu Krakowa na 2018 rok - największy w historii

  • PAP/rs    15 listopada 2017 - 14:00
Projekt budżetu Krakowa na 2018 rok - największy w historii
Wydatki sięgające 5 mld 456,5 mln zł oraz dochody wynoszące 5 mld 168 mln zł zakłada projekt budżetu Krakowa na 2018 r. Fot. Shutterstock.com.

Wydatki sięgające 5 mld 456,5 mln zł, o prawie 12 proc. wyższe od tegorocznych, oraz dochody wynoszące 5 mld 168 mln zł, tj. o 9 proc. wyższe od tegorocznych zakłada projekt budżetu Krakowa na 2018 r. To największy budżet z dotychczasowych - ocenia prezydent miasta Jacek Majchrowski.
• W przyszłym roku wydatki bieżące Krakowa wyniosą 4 mld 478 mln zł, a wydatki majątkowe - 978 mln 21 tys. zł.

• Oznacza to zwiększenie wydatków bieżących w stosunku do planu na rok 2017 o 6,5 proc., a wydatków majątkowych - o 46,6 proc.

• Na inwestycje strategiczne, czyli takie, których realizacja będzie miała znaczenie w skali całego miasta, Kraków zamierza w przyszłym roku wydać prawie 300 mln zł, z czego niemal 133 mln zł będzie pochodziło ze środków własnych miasta, a pozostała część ze środków zewnętrznych.

Prezydent Krakowa poinformował w środę dziennikarzy, że projekt zgodnie z harmonogramem został skierowany do Rady Miasta Krakowa. Jego pierwsze czytanie powinno się odbyć na sesji za tydzień.

Jak podkreślił prezydent, przyszłoroczny budżet będzie rekordowy - zarówno pod względem wielkości, jak i przeznaczenia środków na inwestycje strategiczne, do których miasto uzyskało dofinansowanie, m.in. z Unii Europejskiej, i programowe, czyli takie, które mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców.

- Zawsze jest jednak tak w budżecie, że nie da się od razu załatwić wszystkich prac, które by się chciało - zastrzegł Majchrowski.

W przyszłym roku wydatki bieżące wyniosą 4 mld 478 mln zł, a wydatki majątkowe - 978 mln 21 tys. zł. Oznacza to zwiększenie wydatków bieżących w stosunku do planu na rok 2017 o 6,5 proc., a wydatków majątkowych - o 46,6 proc.

W sekcji wydatki bieżące, procentowo najwięcej miasto wyda na oświatę (prawie 26 proc.). Dużą pozycją w budżecie będą także wydatki na transport i łączność (15 proc.), rodzina i pomoc społeczna będą miały razem prawie 19 proc. udziału w ogólnej kwocie wydatków bieżących. Z kolei kultura i ochrona dziedzictwa narodowego to 5 proc. wydatków bieżących, a gospodarka komunalna i ochrona środowiska - 9 proc.

Na inwestycje strategiczne, czyli takie, których realizacja będzie miała znaczenie w skali całego miasta, Kraków zamierza w przyszłym roku wydać prawie 300 mln zł, z czego niemal 133 mln zł będzie pochodziło ze środków własnych miasta, a pozostała część ze środków zewnętrznych.

Do największych inwestycji w tej grupie należą: budowa linii tramwajowej os. Krowodrza Górka - Górka Narodowa (III etap), modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych oraz parkingów P&R (Mały Płaszów, Bronowice), rozbudowa al. 29 Listopada oraz ulic Igołomskiej, Kocmyrzowskiej, Krzyżańskiej i Myślenickiej, a także budowa ulicy Iwaszki.

Na inwestycje programowe, wpływające na podniesienie komfortu życia i zapewniające równomierny rozwój miasta, Kraków planuje w przyszłym roku wydać 629 mln zł.

Skarbnik miasta Lesław Fijał zaznaczył, że skumulowany wskaźnik zadłużenia do wielkości planowanych dochodów wyniesie 50,4 proc.

- Od kilku lat gospodarka finansowa miasta Krakowa jest stabilna i bezpieczna. Proponowane zadłużenie mieści się w granicach wyznaczonych przez prawo. Przez agencje ratingowe jest określane jako rozsądne i średnie w porównaniu do innych miast i państw europejskich - zaznaczył Fijał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.