PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt budżetu Lubuskiego na 2010 r. - 403,2 mln zł wydatków

  • pap/wnp.pl    26 listopada 2009 - 12:44

Projekt budżetu województwa lubuskiego na 2010 rok przewiduje 359,5 mln zł dochodów oraz 403,2 mln zł wydatków. O założeniach przyszłorocznego budżetu, przygotowanych przez zarząd woj. lubuskiego, poinformował PAP Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.
W strukturze dochodów największą część stanowi subwencja ogólna (39,02 proc.) i udział w podatku PIT, CIT - 23,16 proc. Prawie 11 proc.będzie pochodzić z dotacji z budżetu państwa (bez przyznanych na zadania finansowane z UE).

Wydatki regionu zdominują zadania związane z transportem oraz inwestycjami. Na transpor przewidziano w budżecie ponad 163 mln zł - o prawie 23 proc. więcej niż w br. Na inwestycje władze regionu zaplanowały 123,5 mln zł. O jedną trzecią wzrosną wydatki na ochronę zdrowia, planowane na 13,5 mln zł, a dwukrotnie na kulturę fizyczną i sport - w projekcie 21,6 mln zł.

Deficyt budżetowy jest planowany na 43,6 mln zł, a ogólny niedobór środków finansowych wynikający z konieczności spłacania zaciągniętego kredytu 48,9 mln zł. Na zbilansowanie budżetu województwo ma zaciągnąć długoterminowy kredyt w banku krajowym.

Według zarządu województwa, przyszłoroczny budżet jest proinwestycyjny i kontynuuje dotychczasowe działania samorządu regionu w tym zakresie.

"Uważamy, że dobrą tradycją naszego województwa od kilku już lat jest łożenie dużych nakładów na inwestycje infrastrukturalne, komunalne. Od trzech lat Lubuskie utrzymuje pierwsze miejsce w kraju jeśli chodzi o wysokość nakładów infrastrukturalnych na jednego mieszkańca, stąd też takie parametry tego budżetu, w wyniku których ok. 30 proc. wydatków stanowią wydatki na inwestycje" - powiedział marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński.

W budżecie na 2010 rok nie ujęto środków, jakie region ma otrzymać z Unii Europejskiej. W przypadku Lubuskiego chodzi o ponad 450 mln zł. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze te od przyszłego roku nie są ujmowane w budżecie województwa.

"A zatem środki, jakimi będziemy zarządzać w 2010 roku, sięgną 850 mln zł. Instytucją płatniczą w 2010 roku będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, ale my oczywiście zarządzamy środkami; to u nas beneficjenci będą składać wnioski, to my będziemy dawać dyspozycje płatnicze" - powiedziała skarbnik województwa lubuskiego Małgorzata Kuźniar.

W 2009 roku budżet Lubuskiego zakładał 437,5 mln zł dochodów i niecałe 457,5 mln wydatków. Tegoroczny budżet ujmował również środki z UE w wysokości ok. 130 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.