PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt budżetu przyjęty. Samorząd już protestuje

  • AW/PAP    27 września 2011 - 15:37
Projekt budżetu przyjęty. Samorząd już protestuje

Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu państwa i przekazał dokument do konsultacji międzyresortowych. Tymczasem swoje wielkie niezadowolenie wobec dokumentu zgłasza już Mazowsze i apeluje do przyszłych parlamentarzystów.
- Budżet zmienił się minimalnie w stosunku do założeń - zaznaczył premier Donald Tusk.

Dochody państwa w 2012 w projekcie budżetu zaplanowano na poziomie 292 mld 813 mln zł, a wydatki na 327 mld 813 mln zł. Deficyt osiągnie 35 mld zł. Zakładany wzrost PKB w 2012 r. ma wynieść 4,0 proc., a średnioroczna inflacja 2,8 proc.

Zgodnie z tym projektem, mimo wielokrotnych apeli, a także zakrojonych na szeroką skalę akcji społecznych, w przyszłym roku nie ulegnie zmianie sposób naliczania subwencji wyrównawczej czyli tzw. „janosikowego”.  Z czym pogodzić nie może się marszałek województwa mazowieckiego i już wystosował w tej sprawie list otwarty do kandydatów na posłów lub senatorów z województwa mazowieckiego.

- W przyszłym roku nie ulegnie zmianie sposób naliczania subwencji wyrównawczej czyli tzw. „janosikowego”. Dodatkowo Mazowsze zostanie pozbawione ulgi, którą wywalczyło sobie w tym roku – czytamy w liście- W ten sposób województwo mazowieckie odda na rzecz innych regionów ponad 658 mln zł. Gdyby pozostawione zostały tegoroczne zasady naliczania „janosikowego” zapłacilibyśmy o 146 mln zł mniej, czyli 512 mln zł. Są to niebagatelne dla województwa środki, które pozwoliłyby na kontynuację wielu ważnych dla mieszkańców regionu inwestycji.

Czytaj też: Mazowsze buntuje się przeciw "janosikowemu"

Marszałek Adam Struzik zwraca też uwagę, że  w przyszłym roku szpitale z Mazowsza mają dostać mniej pieniędzy z NFZ niż w tym roku. - Wynika to ze zmiany algorytmu, według którego naliczane są środki dla poszczególnych oddziałów NFZ – kontynuuje w liście.

Prosi także kandydatów ubiegających się o mandat posła lub senatora o zadeklarowanie się – jakie kroki w obu tych sprawach zamierzają  podjąć.

Na co mają znaleźć się pieniądze według przyjętego przez rząd projektu?

- Przeznaczymy 150 mln zł na rozpoczęcie projektu Świetlików, czyli nowoczesnych centrów wypoczynku, pracy społecznej, rehabilitacji i opieki – wyjaśnił premier. Jak dodał, całość projektu budowy Świetlików powinna w kolejnej kadencji przekroczyć poziom 1 mld zł.
 
Szef rządu poinformował także o zwiększeniu świadczeń pielęgnacyjnych dla rodzin zajmujących się osobą niepełnosprawną wymagającą całodobowej opieki. - Takich rodzin jest ponad 170 tys. Świadczenie dla nich wzrośnie z 520 zł do 620 zł w listopadzie i grudniu - zaznaczył premier. - Do końca roku powinna powstać ustawa, która przemodeluje pomoc dla tego typu rodzin tak, aby w jakimś sensie zawodowo można było zajmować się dzieckiem lub inną osobą niepełnosprawną - wyjaśnił szef rządu. Według premiera, rozwiązanie to przyniesie także na oszczędności, bowiem wielu niepełnosprawnych nie będzie oddawanych do placówek, które są kosztowniejsze niż opieka rodzinna. 

Można też spodziewać się, zapowiedzianej jeszcze wiosną, podwyżki subwencji oświatowej. Jak informował wtedy rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski, ma być wyższa o 4,8 proc. od tegorocznej, wynoszącej 36,9 mld zł. Przypomnijmy, że zwiększenie subwencji związane jest m.in. z zapowiedzianą przez rząd 3,8-proc. podwyżką wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2012 r.

Po przyjęciu projektu budżetu, minister finansów Jacek Rostowski podkreślił, że nie przewiduje, aby próg długu publicznego w wysokości 55 proc. PKB był w jakikolwiek sposób zagrożony. - Przewidujemy relację długu do PKB na poziomie 53,8 proc. na koniec tego roku i 53 proc. na koniec przyszłego roku, czyli lekki spadek - wyjaśnił minister.
 
Jacek Rostowski poinformował, że strategia zarządzania długiem zakłada kurs wymiany 4,35 zł za euro na 31 grudnia 2011 r. i 4,00 zł za euro na 31 grudnia 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.