PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt budżetu Tarnowa: 233 mln zł na inwestycje – najwięcej w historii

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 14:32
Projekt budżetu Tarnowa: 233 mln zł na inwestycje – najwięcej w historii
Dochody Tarnowa w przyszłym roku oszacowano na blisko 686 mln zł. Po stronie wydatków zapisano ponad 848 mln zł. Fot. Shutterstock.com

Wydatki inwestycyjne w wysokości 233 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu Tarnowa na 2018 r. Według władz miasta są to najwyższe wydatki na ten cel w dotychczasowej historii samorządu.
• Dochody miasta w przyszłym roku oszacowano na blisko 686 mln zł. Po stronie wydatków zapisano ponad 848 mln zł.

• Jak ocenił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, na inwestycje zostanie przeznaczona jedna trzecia budżetu, co oznacza bardzo silny impuls rozwojowy dla miasta. Zaznaczył, że 60 mln zł miasto pozyskało już ze źródeł zewnętrznych, głównie funduszy europejskich.

• Większość wydatków inwestycyjnych przeznaczona zostanie na modernizację układu komunikacyjnego miasta. W sumie zaplanowano kilkadziesiąt takich zadań, w tym modernizacje najważniejszych głównych ulic za łącznie ponad 57,5 mln zł.

- Nie ma wątpliwości, że to pilna konieczność. Poprawa codziennego komfortu życia wszystkich mieszkańców to jeden z priorytetów - zaznaczył Ciepiela.

Wśród najbardziej kosztownych inwestycji są ponadto remonty: hali sportowej "Jaskółka" za 50 mln zł, sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych za blisko 21 mln zł czy rewitalizacja Parku Strzeleckiego za ponad 8,6 mln zł. W ramach poprawy atrakcyjności inwestycyjnej miasta utworzona zostanie Strefa Aktywności Gospodarczej "Piaskowska -Komunalna" za ponad 2 mln zł.

W wydatkach inwestycyjnych na kulturę znalazła się adaptacja budynku przy Rynku 4 na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń, budowa Domu Kultury na Os. Westerplatte oraz wzniesienie pomnika Józefa Piłsudskiego, a także remonty zaułków tarnowskiej Starówki: pl. Kazimierza, ulicy Katedralnej i Krótkiej.

Władze miasta oceniły, że największą pozycją w strukturze wydatków budżetu pozostaje niezmiennie oświata - w przyszłym roku przeznaczono na nią ponad 277 mln zł. Na wsparcie dla rodzin i pomoc społeczną będzie wydane 133 mln zł, a na transport ogółem - 125 mln zł.

Na koniec roku 2018 poziom zadłużenia miasta przekroczy 425 mln zł. "Dofinansowanie w wysokości około 200 mln zł na inwestycje wieloletnie, jakie pozyskało miasto, wymaga wkładu własnego. Warto zaciągnąć kredyt, by zrealizować szereg kluczowych dla miasta inwestycji. Wyłącznie z własnego budżetu nie bylibyśmy w stanie tego zrobić" - zaznaczył prezydent Ciepiela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.