PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt dotyczący graffiti w Sejmie

  • PAP    18 lipca 2013 - 14:34
Projekt dotyczący graffiti w Sejmie

Ruch Palikota chce, by gminy mogły nałożyć na właścicieli kamienic i innych budynków obowiązek usuwania graffiti o treściach faszystowskich czy antysemickich. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu – poinformował w czwartek Łukasz Gibała (RP).
Gibała przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że plagą wielu osiedli w Polsce są „nielegalne graffiti, różnego rodzaju bazgroły, często o treści antysemickiej, faszystowskiej, albo po prostu zwykłe wulgaryzmy". Jego zdaniem obecnie samorządom brakuje narzędzi, umocowania prawnego do usuwania takiego graffiti.

Zwrócił uwagę, że obowiązująca obecnie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje gminom możliwość tworzenia tzw. regulaminów utrzymania porządku i czystości; jest w nich mowa m.in. o obowiązku odśnieżania chodników, nie daje ona jednak możliwości gminom nałożenia na właścicieli budynków obowiązku usuwania graffiti.

Gibała powiedział, że RP „wychodzi temu problemowi naprzeciw", składając swój projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z propozycją Ruchu, gminy mogłyby - ale nie musiały - nakładać na właścicieli kamienic czy innych budynków obowiązek usuwania graffiti o treściach faszystowskich, antysemickich lub - jak mówił Gibała - szpecących przestrzeń miejską.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.