PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt noweli ustawy o uzdrowiskach

  • PAP    16 lipca 2013 - 15:36
Projekt noweli ustawy o uzdrowiskach

Ruch Palikota złożył we wtorek w Sejmie projekt noweli ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.
Jeden z zapisów obecnej ustawy ogranicza rozwój uzdrowisk - uzasadniał Adam Rybakowicz (RP). Obecny na wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski wyjaśnił, że w strefach uzdrowiskowych nie powinny powstawać „uciążliwe" zakłady przemysłowe.

„Ale nie możemy mówić o zakładach, które są nieuciążliwe, a nie mogą funkcjonować w strefach uzdrowiskowych" - zaznaczył.

„W myśl omawianego przepisu zakładem przemysłowym jest np. ciastkarnia, piekarnia, lodziarnia oraz rozlewnia wody leczniczej, która siłą rzeczy musi być ulokowana w uzdrowisku. Kwestionowane uregulowanie powoduje wstrzymanie procesu wydawania pozwoleń budowlanych w uzdrowiskach, co dla wielu samorządów oznacza brak możliwości rozwoju gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Chodzi o art. 2 pkt. 13 definiujący zakład przemysłowy; zgodnie z przepisem jest to „zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą polegającą na przekształcaniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym materiału, substancji lub ich części składowych w nowy produkt".

Rybakowicz ocenił, że jest to „bzdurny zapis", dlatego formacja chce jego usunięcia z ustawy - co zakłada złożony w Sejmie projekt noweli.

Kożuchowski podsumował, że obecna ustawa „robi więcej szkody miastom i gminom uzdrowiskowym niż daje pożytku". „W ciągu dwóch lat funkcjonowania tej nowej ustawy Augustów jako miasto stracił tysiąc miejsc pracy" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.