PARTNER PORTALU
 • BGK

Projekt o ustroju Warszawy: Intencją usprawnienie obszaru wokół stolicy

 • PAP/AT    1 lutego 2017 - 09:52
Projekt o ustroju Warszawy: Intencją usprawnienie obszaru wokół stolicy
Klub PiS złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (fot.pixabay.com)

• Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy będzie podlegał obróbce parlamentarnej - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Podkreślił, że jest to projekt poselski, nie rządowy, a jego ostateczny kształt nie jest jeszcze znany.
Bochenek był pytany w Telewizji Republika, czy projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS, był konsultowany z premier Beatą Szydło. "Jest rzeczywiście taki projekt; ten projekt będzie podlegał obróbce parlamentarnej" - odparł, dodając, że jest to projekt poselski, a nie rządowy. "Zobaczymy jaki będzie jego ostateczny kształt" - podkreślił.

"Rozumiem, że intencją pomysłodawców było przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania obszaru aglomeracyjnego wokół Warszawy; pod względem komunikacji, ułatwienia dla mieszkańców" - mówił rzecznik rządu.

Dopytywany o zarzuty opozycji, że celem zmiany ustroju Warszawy jest przejęcie przez PiS władzy w stolicy, Bochenek odparł, że opozycja "od samego początku krytykuje wszystkie pomysły PiS-u". "Wcale nie oczekiwałem, że ten pomysł również im się spodoba" - powiedział. W jego ocenie, "trudno wskazać jakikolwiek projekt, który zyskałby poparcie ze strony polityków opozycji".

Czytaj też: Metropolia Warszawska oczami Stanisława Karczewskiego

Klub PiS złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z projektem, Rada miasta stołecznego Warszawy miałaby składać się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Anna KLZ, 2017-02-07 20:24:51

  Historia powtarza się, dzielimy Państwo RP na Dzielnice, to znaczy na METROPOLIE z lokalną walutą itp. Za dwadzieścia lat będziemy znów łączyć i pomstować tych co dzielili ………. czy w tych działaniach biorą udział socjologowie, psychologowie społeczni i inni ?
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-02 11:00:21

  Usprawnienie? Co to znaczy? Czym się różni od bałaganienia?