PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt PiS ma zwiększyć szanse Jacka Sasina w wyborach samorządowych?

  • PAP/EM    3 lutego 2017 - 13:24
Projekt PiS ma zwiększyć szanse Jacka Sasina w wyborach samorządowych?
Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi zbiór zasad i wartości określających standardy europejskiej samorządności terytorialnej (fot. pixabay)

• Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, jest sprzeczny z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego -  ocenił poseł PO, b. prezydent Warszawy Marcin Święcicki.
• Jego jedyny cel, to zwiększenie szans Jacka Sasina (PiS) w wyborach na prezydenta Warszawy - twierdzi Święcicki.
Według projektu przygotowanego przez PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Święcicki powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi, iż wszelkie zmiany terytorialne w samorządach powinny być konsultowane - w miarę możliwości za pomocą referendum, ze wspólnotami lokalnymi.

"To co zostało przygotowane jest wbrew Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, nie ma żadnych konsultacji" - powiedział poseł PO.

Przyjęta 15 października 1985 roku Europejska Karta Samorządu Lokalnego stanowi zbiór zasad i wartości określających standardy europejskiej samorządności terytorialnej.

Zdaniem Święcickiego, w projekcie PiS jest "kuriozum na skalę światową", ponieważ okoliczne podwarszawskie gminy mają wybierać burmistrza gminy Warszawa. "Takiego kuriozum, sprzecznego z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, konstytucją, wszelką tradycją nie ma" - podkreślił.

Według posła PO, celem projektu jest wyłącznie zwiększenie szans posła Sasina w wyborach na prezydenta Warszawy. "To jedyny cel tej ustawy" - stwierdził Święcicki. Zaapelował do PiS, by wycofało swój projekt z Sejmu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Polska się przebudziła!, 2017-02-05 11:42:14

    Jacek Sasin zaproponował projekt, nietrudno się domyśleć jak wywłoka PiSoska podpisała się pod danym drukiem w związku z powyższym trafi w sejmie do pieszego czytania, największa w historii powojennej Polski afera gruntowa gdzie z Urzędu zostały zmienione dotychczasowe użytki rolne gruntów wszystkic...h klas w obrębach gmin na „B” mieszkalne w zwiazku z czym, właściciele gruntów nie byli stronami postępowania, łamano prawa człowieka celem niszczenia aktów prawnych własności prywatnej.  rozwiń
  • śmieszek, 2017-02-05 09:04:03

    "zwiększyć szanse Sasina w wyborach na prezydenta"? chyba na babkę klozetową w jakimś biurowcu albo galerii... i to nie na pewno