PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt usprawni wydawanie decyzji w samorządach?

  • AZA    18 kwietnia 2011 - 20:58

MSWiA zwróciło się do Samorządowych Kolegiów Odwoławczych z prośbą o wskazanie tych samorządów, które posiadają najsłabsze wskaźniki i w pierwszej kolejności powinny zostać objęte projektem „Dobre prawo - sprawne rządzenie”.
Sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak zwrócił się z pismem Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, by każde z nich wskazało co najmniej pięć samorządów w swojej właściwości, które wydają najwięcej decyzji administracyjnych uznanych za wadliwe lub sprzeczne z prawem. To kolejna prośba ministerstwa o takie „typy”, które w pierwszej kolejności powinny zostać objęte projektem „Dobre prawo - sprawne rządzenie”.

- Pierwotna idea projektu zakłada min, stworzenie na potrzeby SKO systemu m. in. monitoringu jakości indywidualnych decyzji administracyjnych organów jednostek samorządu terytorialnego. Celem monitoringu byłoby łatwe identyfikowanie tych samorządów, które mają największe problemy z wydawaniem indywidualnych aktów administracyjnych tj., tych, które powinny zostać objęte wsparciem szkoleniowo-doradczym w ramach projektu- pisze podsekretarz w piśmie adresowanym do Krystyny Sieniawskiej, przewodniczącej Krajowej Reprezentacji Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.

Przedstawiciele SKO uznali bowiem, że do projektu powinno się przyjmować samorządy, które same się zgłoszą.  Na takie rozwiązanie z kolei nie chce przystać ministerstwo.

- Proponowane przez panią zebranie zgłoszeń od tych JST, które są chętne uczestniczyć w projekcie stoi w sprzeczności z założeniami projektu – twierdzi dalej Siemoniak. – Doświadczenia (…) wskazują jednoznacznie, że jednostki aktywnie uczestniczące w projektach (zgłaszające się samodzielnie), to takie, które uczestniczyły w podobnych projektach wcześniejszych lub dysponujące odpowiednim potencjałem kadrowym. Nie są to adresaci wsparcia w ramach przyjętych założeń dla projektu „Dobre prawo- sprawne rządzenie”

Dodajmy, że projekt ma ruszyć w drugiej połowie roku i bedzie finasowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • aleks, 2011-04-20 14:11:02

    A kto zajmie się Samorzadowymi Kolegiami Odwoławczymi , które często stoją ponad prawem i nikt ich decyzji morytorycznie w praktyce nie kontroluje.
  • ???, 2011-04-18 22:42:24

    A czy była jakaś konkretna propozycja?Nie.Są chętni do udziału w pilotażu ale muszą dowiedzieć się konkretów.Tego,że kto pierwszy ten lepszy już w ogóle nie rozumiem...