PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt ustawy metropolitalnej do Sejmu

  • PAP    13 marca 2012 - 17:55
Projekt ustawy metropolitalnej do Sejmu

Nasz projekt ustawy metropolitalnej odnoszący się do Śląska trafi do Sejmu - deklarują posłowie PO z regionu. Szef MAC Michał Boni oświadczył, że ustawa dedykowana wyłącznie aglomeracji katowickiej nie powstanie; będą prowadzone prace nad ustawą ogólnopolską.
- Nic się nie zmienia. Jeżeli cofniemy się kilka lat, nie udało się uchwalić ustawy aglomeracyjnej na szczeblu ogólnopolskim; zawsze były problemy. (...) Wydawało nam się, jak zaczynaliśmy pracę nad ustawą dla Śląska (zabierz głos/oceń marszałka), że nie jesteśmy w stanie pogodzić wszystkich miast, które mają aspiracje bycia metropolią - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący śląskiej PO poseł Wojciech Saługa.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna nie tylko dla Śląska

Według niego prace nad projektem zaproponowanym przez śląskich posłów będą kontynuowane i projekt trafi do laski marszałkowskiej.

- Podjęliśmy się stworzenia ustawy tylko dla naszego regionu i z tą ustawą idziemy. (...) Jeżeli rząd ma jakiś inny pomysł, to dobrze, zderzymy się z tym w Sejmie i może coś w końcu wypracujemy - dodał.

Czytaj też: Nie robimy ustawy dla prezydentów, ale dla mieszkańców metropolii

Saługa wyjaśnił, że posłom Platformy z woj. śląskiego nie chodzi o to, by ustawa określająca m.in. kompetencje i status metropolii dotyczyła wyłącznie aglomeracji katowickiej.

- To może być (ustawa) dla wszystkich regionów, byleby była - by metropolie mogły powstawać i działać - zaznaczył wiceprzewodniczący śląskiej PO.

Ustawę metropolitalną dla aglomeracji katowickiej obiecywał przed wyborami lider śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz. W myśl projektu opracowanego m.in. przez prof. Bogdana Dolnickiego i posła Marka Wójcika, 14 miast aglomeracji katowickiej miało z mocy ustawy wejść w skład powiatu metropolitalnego, by wspólnie realizować strategiczne zadania.

Pod koniec lutego Tomczykiewicz mówił, że projekt znajduje się na etapie konsultacji m.in. z samorządami. O tym, że ustawa dedykowana wyłącznie aglomeracji katowickiej nie powstanie, minister Boni poinformował w piątek w Karpaczu - podczas odbywającego się tam zgromadzenia Związku Miast Polskich.

- Nie będziemy (...) szli drogą eksperymentu ustawy w jednym miejscu w kraju; chcielibyśmy (...), by ta opcja metropolitalna była dostępna dla wszystkich, ale jako opcja do dyskusji, do wyboru - mówił Boni.

Zaznaczył, że to decyzja, która zapadła po ustaleniach z premierem Donaldem Tuskiem.

Boni zapowiedział też, że powstanie "zielona księga" zbierająca wszystkie wątki w dyskusji dotyczącej "reformy metropolitalnej". Ma ona służyć jako podstawa dalszych prac nad ustawą, która zakładałaby również dobrowolną, a nie obligatoryjną, jak w przypadku śląskiego projektu, przynależność do metropolii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • po ślunsku, 2012-03-13 22:12:01

    Zawsze znajdą jakieś wymówki ! A Ślązacy czekają jak naiwne baranki!