PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt ustawy o ogródkach jesienią

  • PAP    28 lipca 2012 - 17:59
Projekt ustawy o ogródkach jesienią

SLD do połowy października chce złożyć w Sejmie projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Najważniejszy zapis tego projektu będzie dotyczył wysokości podatku od gruntu, który – jak mówił sobotę w Krakowie rzecznik SLD, poseł Dariusz Joński – dla działkowców powinien być minimalny.

Joński poinformował, że w ramach rozpoczętej w połowie lipca ogólnopolskiej akcji konsultacyjnej posłowie, działacze i sympatycy SLD przeprowadzili ponad 1 tys. spotkań z działkowcami w całej Polsce.

„Mamy już projekt prawie gotowy. Kończymy go do końca przyszłego tygodnia. Chcemy do końca września przedyskutować ten projekt z działkowcami tak, aby najdalej w pierwszej połowie października złożyć tę ustawę” – zapowiedział Joński, który spotkał się z działkowcami i dziennikarzami na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Zakole Wisły” w Krakowie.

„Śpieszymy się z tym, bo jak ochoczo jeszcze trzy tygodnie temu wszyscy posłowie chcieli bronić działkowców, tak dzisiaj już wszyscy zapomnieli” – dodał.

Według rzecznika SLD pośpiech jest wskazany, bo za 17 miesięcy zacznie obowiązywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca, który zakwestionował dużą część przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Jak mówił Joński, za kilkanaście miesięcy „ochrona nad działkowcami zostanie zdjęta”, samorządy przejmą ogrody działkowe, działkowcy będą musieli płacić podatki, na co nie wszystkich będzie stać, ale też nie wszystkie samorządy będą zainteresowane utrzymaniem ogrodów.

„Część z nich już rozważa ich sprzedaż deweloperom, firmom, które mogłyby zapłacić dużo większe pieniądze niż działkowcy” – mówił Joński.

„Nie jesteśmy głusi na wyrok TK. Będziemy chcieli dopuścić oprócz Polskiego Związku Działkowców inne organizacje i stowarzyszenia, które będą mogły się zakładać i tworzyć ogrody działkowe” – powiedział rzecznik SLD.

Jak podkreślił, twórcom projektu nowej ustawy zależy szczególnie na tym, by podatek, jaki mają płacić działkowcy, był „minimalny”. „W innym przypadku nie będzie ich stać na utrzymanie ogródków działkowych” – zaznaczył. Według Jońskiego kwota podatku 2-4 tys. zł rocznie, o której już się mówiło, nie wchodzi w rachubę, bo większość działkowców to renciści i emeryci. „To jest najtrudniejszy zapis i ta praca jeszcze przed nami. To jest dla nas najważniejsze” – mówił poseł.

Według Jońskiego dobrze się stało, że TK nie uchylił artykułu ustawy mówiącego o tym, że jeżeli samorząd korzystając np. ze specustawy prowadzi inwestycję, to jest zobowiązany do wskazania terenów zastępczych za likwidowany ogród działkowy i ten zapis także pojawi się w nowym projekcie.

Poseł dodał, że choć projekt ustawy będzie prezentowany pod szyldem SLD, to Sojusz chce, by był to „projekt społeczny, wychodzący naprzeciw potrzebom działkowców” i przez działkowców sygnowany.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.