PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

  • pt    17 czerwca 2015 - 12:52
Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

fot.archiwum

Związek Miast Polskich zgłasza propozycję zmiany przepisów projektu ustawy o TK, poprzez dopisanie wyjątku, który umożliwiałby Trybunałowi Konstytucyjnemu orzekanie o przepisach, które utraciły moc.
Członkowie Zarząd Związku Miast Polskich z uwagą zapoznali się z projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i komentują:

- Uwaga poświęcona projektowi jest tym większa, że został on przedstawiony przez organ, którego przedmiotowa regulacja dotyczy, co może budzić uzasadnione wątpliwości.

Jak dodają samorządowcy zwykle treść projektowanego prawa jest jedynie konsultowana z organami i instytucjami, których ono dotyczy i które będą je stosować. W tym przypadku organem, który proponuje treść prawa jest Trybunał Konstytucyjny – bezpośredni adresat i wykonawca tych norm.

Samorządowcy zwracają uwagę, że fakt, iż projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym został przygotowany przez sam Trybunał pociąga za sobą liczne konsekwencje.

- Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, jak każda inna ustawa, podlega kontroli zgodności jej postanowień z Konstytucją. Organem uprawnionym do tej kontroli jest wyłącznie Trybunał Konstytucyjny. W sytuacji gdy Trybunał Konstytucyjny jest autorem projektu ustawy, wówczas w ewentualnym postępowaniu dotyczącym zgodności przepisów tej ustawy z Konstytucją, wszyscy sędziowie Trybunału, którzy uczestniczyli w przygotowaniu projektu ustawy, musieliby podlegać wyłączeniu (art. 26 ust. 1 pkt 1 i 3 obecnie obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, art. 46ust. 2pkt 1 i 2 nowej ustawy) – czytamy w stanowisku ZMP.

Jak dodają autorzy opinii, oznacza to, że de facto ustawa o Trybunale Konstytucyjnym mogłaby pozostać poza kontrolą konstytucyjną.

Związek Miast Polskich zgłasza jednak przede wszystkim propozycję zmiany przepisów projektu ustawy o TK, poprzez dopisanie wyjątku, który umożliwiałby Trybunałowi Konstytucyjnemu orzekanie o przepisach, które utraciły moc.

- Należy podkreślić, że umożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnemu merytorycznego orzekania w sprawach dotyczących uchylonych przepisów nie oznacza automatycznie, że wnioski, czy pytania
prawne będą uwzględniane. Pozwoli to jednak na ochronę konstytucyjną jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie, w którym nie występują one jako organ władzy publicznej, ale jako wspólnota samorządowa zależna od administracji rządowej, podlegająca aktom normatywnym wydawanym przez tą administrację, albo przez Sejm z inicjatywy ustawodawczej rządu – wyjaśniają samorządowcy.

Treść opinii ZMP w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Patejuk, 2015-06-20 07:15:41

    A może ktoś wywalić na zbitą mordę,tych tak zwanych sędziów TK i pozbawić ich prawa do emerytury i imunitetu?(mówię o PRL-skich tytułach,sędziów,prokuratorach ,profesorach,itp?)NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: