PARTNER PORTALU
 • BGK

Projekt ustawy powodziowej do poprawki

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 marca 2011 - 06:39
Projekt ustawy powodziowej do poprawki

Nowa ustawa o zapobieganiu powodziom zakłada powstanie dziewięciu nowych wydziałów w urzędach wojewódzkich. Ich utworzenie pochłonie ok. 240 mln zł.
W dodatku, zdaniem hydrologów, rozwiązania te nie zwiększą bezpieczeństwa na terenach zalewowych. Mają oni wątpliwości, czy wojewodowie poradzą sobie z przyszłym zagrożeniem powodziowym – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Likwidację zarządów gospodarki wodnej i przejęcie ich kompetencji przez wojewodów – takie rewolucyjne zmiany przewiduje projekt ustawy o zapobieganiu powodziom przygotowany w MSWiA. Oprócz tego zakłada prostsze i szybsze udzielanie pomocy poszkodowanym w powodzi osobom i firmom.

Projekt przygotowywany w ekspresowym tempie jest po konsultacjach i trafił do Rządowego Centrum Legislacji, ale budzi kontrowersje. Na przykład wiceminister środowiska Stanisław Gawłowskiego uważa, że likwidacja siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej i krajowego zarządu gospodarki wodnej jest nielogiczna, bo obecny podział wynika ze struktury zlewni i dorzeczy wód w Polsce – czyli w zgodzie z logiką natury, a nie podziałami administracyjnymi.

Przedstawiciele branży wodnej mówią, że zmiany są konieczne, ale nie mogą być przygotowywane w pośpiechu.

Specjaliści wskazują też na inne niebezpieczeństwo: wojewodowie będą patrzyli na problem zbiorników wodnych przez interes swojego województwa. Nie będą zatem zainteresowani racjonalnym, w ujęciu całego kraju, spuszczaniem nadmiarów wody – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • zYGA, 2011-05-19 15:08:20

  Młynarski się znów kłania- CO BY TU JESZCZE SPIEPRZYĆ PANOWIE, CO BY TU JESZCZE.........
 • wit, 2011-05-19 13:52:38

  to gra polityczna. PO nic nie zrobiło w sprawie zabezpieczenia przed powodziami, wiec próbuje pokazac przed wyborami, że coś jednak robi. Problem polega na tym, że proponowane rozwiązanie burzy wypracowywany przez 20 lat system zarzadzania gospodarka wodną. Krótko mówiąc wrócimy do tego co było 20 l...at temu a w dodatku narazamy się na kary z UE.  rozwiń
 • hydrolog, 2011-05-10 08:00:19

  dodatkowo podział na zlewnie rzek wynika z dyrektywy unijnej a ona jest zwierzchnia do Polskiego prawa więc jest ów projekt bezprawny!!!!