PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt zwiększający udział w PIT już w Sejmie

  • AW    22 czerwca 2012 - 18:42
Projekt zwiększający udział w PIT już w Sejmie

Związek Miast Polskich skierował do Sejmu jako inicjatywę obywatelską samorządowy projekt ustawy o dochodach JST, zakładający wzrost udziału w PIT i subwencję ekologiczną.
Projekt (publikujemy go wraz z uzasadnieniem poniżej w dziale Multimedia) jest  jednym z działań w obronie finansów miast, które związek zapowiadał pod koniec ubiegłego roku. Uzasadnieniem projektu jest podsumowanie skutków finansowych ustaw uchwalonych w latach 2007-2011.

Przypomnijmy, że propagowany przez ZMP projekt zakłada więc wprowadzenie części rekompensującej subwencję ogólną, która obejmowałaby utracone dochody w wyniku zmian w ustawach dotyczących dochodów własnych JST oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej.

Efekty tych zmian w ustawie wyliczono na ok. 8 mld złotych, z czego 7,25 mld to utracone udziały w podatku PIT, resztę przyniosłaby niektórym  gminom subwencja ekologiczna.

Czytaj też: Samorządowiec też obywatel i chce zmian w ustawie
 
Jak zapowiadają przedstawiciele ZMP, po uzyskaniu pozytywnej decyzji marszałka Sejmu ruszy akcja organizacyjna i informacyjna dotycząca inicjatywy obywatelskiej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.