PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekty PPP za 3 mld zł - będzie więcej?

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu    17 czerwca 2011 - 16:47
Projekty PPP za 3 mld zł - będzie więcej?

Dzięki ogłoszeniu przetargu na budowę spalarni w Poznaniu wartość projektów PPP w Polsce przekroczyła barierę 3 mld zł.
Poznań ogłosił przetarg na budowę spalarni za 700 mln zł w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Dzięki temu wartość projektów PPP w Polsce przebiła barierę 3 mld zł, bo w 2009 i 2010 r. wyniosła 2,4 mld zł netto - wynika z danych Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (IPPP). Większość tych kwot ma wirtualny charakter: do tej pory udało się podpisać zaledwie 12 kontraktów za 373 mln zł. I to głównie dzięki jednemu - budowie term gostynińskich za 285 mln zł.

Czytaj też: W przetargach potrzebujemy zmiany mentalności

- Samorządy wciąż czekają na projekty PPP, które zainicjuje lub wesprze strona rządowa. Przygotowanie dużych pilotażowych inwestycji, takich jak planowana w tym modelu autostrada A1 czy spalarnie odpadów, wpłynie w sposób znaczący na rozwój PPP w Polsce - mówi mecenas Iga Lis z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Czytaj też: Krok bliżej poznańskiej spalarni

Według najnowszych danych IPPP, strona publiczna planuje lub już rozpoczęła przygotowania do kolejnych 108 projektów za ponad 15 mld zł. Ze wszystkich ogłoszonych postępowań do tej pory unieważniono lub odwołano niemal 40 proc. Głównie z powodu braku zainteresowania sektora prywatnego. I tylko jedno na siedem kończyło się podpisaniem umowy (14 proc.).

Czytaj też: Inwestycje w formule PPP nie obciążą długu publicznego

IPPP podkreśla, że odsetek postępowań, które nie dochodzą do skutku, świadczy o konieczności lepszego przygotowania projektów.

IPPP przepytał samorządy o zalety i wady PPP. Do zalet zaliczyły możliwość pozyskania dodatkowego kapitału i sfinansowanie inwestycji bez obciążania limitów długu. Wątpliwości nadal budzą: ryzyko wzmożonych kontroli i utraty władztwa nad majątkiem, a także brak przejrzystości procesu inwestycyjnego. W 2009 r. miasta widziały także ryzyko sporów politycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • horror poznan, 2011-06-20 16:30:05

    Dlaczego wiec nie podwoic lub potroic wartosci przetargu ? Jest ona juz teraz kilkakrotnie zawyzona w stosunku do istniejacych czystych technologii. Pozwoliloby to na pobicie kolejnych glupich "rekordow".