PARTNER PORTALU
 • BGK

Prokurator zaskarżył rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

 • www.tvs.pl    14 stycznia 2012 - 08:11
Prokurator zaskarżył rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

Decyzja o rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej zaskarżona. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Opolu statut stowarzyszenia jest sprzeczny z prawem. Sąd Apelacyjny w Opolu zdecyduje, czy uchyli postanowienie Sądu Rejonowego o rejestracji stowarzyszenia.
 

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej działa i przyjmuje członków. Zdaniem prokuratury sąd wydał orzeczenie o zarejestrowaniu stowarzyszenia, mimo iż jego statut pozostaje w sprzeczności z zasadami prawa z zapisami ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Statut wskazuje ma istnienie narodowości, która w istniejącym systemie prawa nie istnieje, co powinno skutkować wydaniem orzeczenia o odmowie wpisu do rejestru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • umtsno, 2012-01-29 06:16:29

  Ostatnio widziałem w niemieckiej TV film o Schlesien. Na początku filmu przedstawiono Śląsk jak kraj niemiecki ,w której największą mniejszość narodową stanowią Polacy..
 • Prawnik UE, 2012-01-16 13:07:21

  Czego sie Wladze boja ? Slazacy byli sa i beda . W innych krajach unijnych jest to normalne i nie jest sprzeczne z prawem euroejskim i miedzynarodowym dot. mniejszosci narodowosciowych.Nalezy dostosowac prawo polskie do tego rodzaju spraw. Sprawa przypomina PRL. Miliony obywatewli polskich nie opus...ciloby kraju gdyby respektowano ich narodowosc. Ze to sie dzieje w Europie w 21 wieku zostwie bez dalszego komentarza.  rozwiń
 • siemianowiczanka, 2012-01-15 20:26:27

  Ja jestem ślązaczką z dziada pradziada.