PARTNER PORTALU
  • BGK

Proponują diety nie tylko dla sołtysów

  • AW    12 lipca 2012 - 16:40
Proponują diety nie tylko dla sołtysów

PiS w swoim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, przewiduje diety w wysokości od 100 do 250 zł nie tylko dla sołtysów ale i dla przewodniczących zarządów osiedli i zarządów dzielnic.
Autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym autorstwa PiS  zakłada, że przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej (przewodniczącemu zarządu osiedla i zarządu dzielnicy) oraz organowi wykonawczemu jednostki pomocniczej (sołtysowi) przysługuje miesięczna dieta.

Jej wysokość byłaby zależna od wielkości jednostki i wynosiła:

100 zł – w jednostkach pomocniczych do 200 mieszkańców
150 zł – w jednostkach pomocniczych od 200 do 400 mieszkańców
200 zł – w jednostkach pomocniczych od 400 do 600 mieszkańców
250 zł  - w jednostkach pomocniczych powyżej 600 mieszkańców.

Kwota ta byłaby corocznie waloryzowana, począwszy od 1 marca 2012r. w oparciu o wskaźnik inflacji w minionym roku kalendarzowym. Kwota diety wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wcześniej złożony 12 stycznia projekt  przewidywał tylko wynagrodzenie dla sołtysów.  Projektodawcy uznali, że praca sołtysów powinna być, chociaż częściowo, rekompensowana w formie finansowej. Ponieważ sołtysami są nie tylko rolnicy, ale również nauczyciele wiejscy, pracownicy instytucji lokalnych i inni, wnioskodawcy zakładają możliwość wypłacania dodatku dla wszystkich osób pełniących funkcje sołtysów.

Na mocy obowiązujących przepisów (art. 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym) istnieje możliwość wypłacania sołtysom diet, ale w praktyce sytuacja jest bardzo zróżnicowana (są gminy, w których dieta równa się diecie radnych, a są też gminy, w których dieta nie jest wypłacana w ogóle). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Radek, 2012-07-13 22:05:46

    Tak właśnie się kupuje za haracze od ciężko zarobionych pieniądzy ludzi głosy wyborcze.
  • Rycho, 2012-07-13 08:42:52

    Jasne, w samorządach jest bardzo duzo pieniędzy i PiS ma doskonały pomysł jak efektywnie je wydać.