PARTNER PORTALU
 • BGK

Propozycje zmian w Karcie nauczyciela

 • PAP    9 października 2012 - 19:12
Propozycje zmian w Karcie nauczyciela

Ograniczenie wymiaru urlopu nauczycieli do 47 dni - to jedna z propozycji przedstawionych przez stronę rządową przedstawicielom oświatowych związków zawodowych i korporacji samorządowych podczas wtorkowego spotkania w MEN dotyczącego zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu wiceminister Maciej Jakubowski, chodzi o takie doprecyzowanie przepisów dotyczących dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, np. w czasie ferii świątecznych, by dyrektorzy szkół mogli w te dni wezwać nauczycieli w celu poprowadzenia dodatkowych zajęć z uczniami. Tymi dodatkowymi zajęciami mogłyby być np. zajęcia opiekuńcze lub wyrównawcze.

Czytaj też: Krótsze urlopy dla nauczycieli

"Taka możliwość istnieje już w przepisach, jednak rzadko jest wykorzystywana, gdyż przepisy są nieprecyzyjne. Nie ma też tradycji wykorzystywania tych dni na organizację dodatkowych zajęć w szkołach" - powiedział Jakubowski.

Czytaj też: Jakie zmiany w oświacie i Karcie nauczyciela?

Obecnie nauczyciele mają 54 dni wolne w ciągu roku: w czasie wakacji, ferii i w czasie przerw świątecznych (bożonarodzeniowej i wielkanocnej).

Podczas spotkania przedstawiono także propozycje dotyczące zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Resort edukacji zaproponował zmianę przepisów dotyczących tzw. jednorazowych dodatków wyrównawczych.

Czytaj też: Najbardziej oburzają mnie płatne urlopy dla poratowania zdrowia

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • jolanta1, 2012-10-22 20:40:21

  Niech sie w końcu nauczyciele zmobilizuja i pokażą, że są silni. Popatrzcie na lekarzy - ci to wszystko maja głęboko w poważaniu, a nauczyciel się cacka. Dość milości. Czas upominiec sie o godne zarobki i warunki pracy.
 • motyl, 2012-10-22 12:55:35

  Czy samorządowcy zdają sobie sprawę, że walcząc o likwidzcję nauczycielskich dodatków, tym samym otrzymają niższą subwencję?
 • obiektywny, 2012-10-12 11:22:52

  wrogowie samorządowców to nauczyciele, najwiękrza przeszkoda w zarzadzaniu to szkoła, radni już skończyli szkoły im szkoły niepotrzebne zlikwidować będzie więcej forsy na diety, na podwyżki pensji dla burmistrzów, prezydentów i wójtów, na roboty drogowe które ciągną się przez rok i więcej na uzbroje...nie terenu gdzie mają działki radni. To jest podziękowanie dla nauczycieli za trudną pracę w przeludnionych klasach, za poswięcanie mnóstwa czasu poza pensum za mizerną płacę która samorządowcy chcą jeszcze obniżyć. Brawo samorządowcy!  rozwiń