PARTNER PORTALU
  • BGK

Prowadzenie szkół przejmą stowarzyszenia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 maja 2011 - 06:59
Prowadzenie szkół przejmą stowarzyszenia

Gminy popierają rozwiązania, które pozwalają im swobodniej zarządzać szkołami, a nauczyciele obawiają się, że szkoły publiczne trafią do stowarzyszeń, które będą ich zatrudniać na niekorzystnych warunkach.
Samorządy będą musiały zagwarantować miejsca w przedszkolu nawet czterolatkom. Dodatkowo zamiast likwidować szkoły, będą mogły podjąć decyzję o ich połączeniu z innymi w zespoły lub przekazaniu stowarzyszeniom. Takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który 19 maj) trafi na posiedzenie stałego komitetu Rady Ministrów, a w kolejnym tygodniu pod obrady rządu. Jeszcze w maju zostanie on skierowany do Sejmu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do projektu uwagi zgłosiły m.in. resort finansów oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwszy sprzeciwia się dofinansowaniu z budżetu pięciolatków, które będą objęte wychowaniem przedszkolnym. MSWiA ma zastrzeżenia do braku nadzoru wojewodów nad 16 regionalnymi ośrodkami jakości edukacji, które mają zastąpić kuratoria.

Czytaj też: Awantura o przedszkola

To niejedyne kontrowersje, jakie wzbudza projekt nowelizacji. Oświatowe związki sprzeciwiają się też możliwości przekazywania szkół przez samorządy stowarzyszeniom. Jednak zdaniem Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, takie rozwiązanie prawne może zapobiec likwidacji małych szkół.

Ma w tym pomóc również możliwość łącznia placówek oświatowych w grupy, jeśli taką decyzję podejmą prowadzące je samorządy. Jedna lub kilka gmin utworzy więc np. szkołę przedszkolno-podstawową lub gimnazjalno-licealną.

Projekt zakłada też, że samorządy będą mogły organizować transport najmłodszych dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Obecnie jest on organizowany, gdy odległość z domu do szkoły przekracza 3 km. Gminom, które to robiły, mimo że odległość ta była mniejsza, regionalne izby obrachunkowe zarzucały niegospodarność. Po zmianach te zarzuty będą bezpodstawne. Większość zmian ma wejść w życie od 1 września 2012 r. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nauczycieli czekają zwolnienia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-05-17 09:04:07

    Po co stowarzyszenia (np. spoleczne lub religijne) mialyby przejmowac szkoly publiczne, skoro moga zbudowac swoj wlasne ?