PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatyzacja kolejki groźna dla państwa

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 listopada 2012 - 07:01
Prywatyzacja kolejki groźna dla państwa

Sprzedaż Polskich Kolei Linowych zagraża interesom ekonomicznym państwa – twierdzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i alarmuje premiera.
Według ABW po sprzedaży PKL górale - właściciele 13 proc. gruntów w Tatrzańskim Parku Narodowym czy na Gubałówce - wystąpią z roszczeniami do Skarbu Państwa - pisze „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Większe zaufanie mają do Słowaków niż do sąsiednich gmin

Do spółki PKL należy 100 hektarów tras narciarskich i siedem kolejek, m.in. na Kasprowy, Gubałówkę, Górę Żar i Palenicę. Były budowane w latach 50.

Co prawda 87 proc. terenów TPN, przez który przebiega kolejka na Kasprowy Wierch, należy do Skarbu Państwa, ale kilkadziesiąt lat temu prywatni właściciele byli z nich wywłaszczani ze względu na cel publiczny.

Przykładowo na gruntach należących kiedyś do rodzin Gąsieniców i Byrcynów stoją podpory kolejki linowej, do nich należała też Hala Gąsienicowa i Kasprowa. A także kilka działek, przez które przebiega trasa kolejki na Gubałówkę.

Nie wiadomo, jak na ostrzeżenia ABW zareaguje premier. PKP dopinają szczegóły prywatyzacji i jeszcze w listopadzie w gazetach mają się pojawić ogłoszenia o sprzedaży w trybie negocjacji - podaje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • J., 2012-11-21 09:19:22

    Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że elektrownia wodna w Nidzicy (bezpośrednio decyduje o poziomie wody w Dunajcu) nie jest już polską własnością. Czy możliwe, że za kilka lat dowiem się, że Tatry, Pieniny itd. też zostały sprzedane ?