Prywatyzacja kolejki groźna dla państwa

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 19-11-2012
  • drukuj
Sprzedaż Polskich Kolei Linowych zagraża interesom ekonomicznym państwa – twierdzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i alarmuje premiera.
Prywatyzacja kolejki groźna dla państwa

Według ABW po sprzedaży PKL górale - właściciele 13 proc. gruntów w Tatrzańskim Parku Narodowym czy na Gubałówce - wystąpią z roszczeniami do Skarbu Państwa - pisze „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Większe zaufanie mają do Słowaków niż do sąsiednich gmin

Do spółki PKL należy 100 hektarów tras narciarskich i siedem kolejek, m.in. na Kasprowy, Gubałówkę, Górę Żar i Palenicę. Były budowane w latach 50.

Co prawda 87 proc. terenów TPN, przez który przebiega kolejka na Kasprowy Wierch, należy do Skarbu Państwa, ale kilkadziesiąt lat temu prywatni właściciele byli z nich wywłaszczani ze względu na cel publiczny.

Przykładowo na gruntach należących kiedyś do rodzin Gąsieniców i Byrcynów stoją podpory kolejki linowej, do nich należała też Hala Gąsienicowa i Kasprowa. A także kilka działek, przez które przebiega trasa kolejki na Gubałówkę.

Nie wiadomo, jak na ostrzeżenia ABW zareaguje premier. PKP dopinają szczegóły prywatyzacji i jeszcze w listopadzie w gazetach mają się pojawić ogłoszenia o sprzedaży w trybie negocjacji - podaje „Rzeczpospolita".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że elektrownia wodna w Nidzicy (bezpośrednio decyduje o poziomie wody w Dunajcu) nie jest już polską własnością. Czy możliwe, że za kilka lat dowiem się, że Tatry, Pieniny itd. też zostały sprzedane ?

J., 2012-11-21 09:19:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU