PARTNER PORTALU
 • BGK

Prywatyzacje uzdrowią finanse dużych miast?

 • GK    31 stycznia 2012 - 12:17
Prywatyzacje uzdrowią finanse dużych miast?

W związku z planowanym wprowadzeniem limitu zadłużenia, samorządy zaczną szukać dodatkowych źródeł finansowania. Dla dużych miast mogą to być prywatyzacje.
Tak uważają specjaliści z Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK. Według nich prywatyzacje zapewniają dopływ środków do budżetów miast, nie zwiększając przy tym deficytu.

Czytaj też: Dezyderat w sprawie deficytu samorządów

Ministerstwo Finansów planuje ograniczyć dopuszczalny łączny deficyt jednostek samorządu terytorialnego do 10 mld zł w 2012 r. a w 2014 do 8 mld zł. W przypadku niektórych aglomeracji, takich jak np. Katowice (zabierz głos/oceń prezydenta), oznaczałoby to zmniejszenie puli środków na inwestycje nawet o 40 proc. Ograniczeniem skali problemu mogą być prywatyzacje.

Czytaj też: Finanse samorządów są zagrożone

Samorządy już od kilku lat prywatyzują swój majątek. Największą transakcją była niedawna prywatyzacja warszawskiego SPEC. – Wydaje się, że nowe regulacje przyspieszą decyzje tych jednostek, które do tej pory się wahały – komentuje Marcin Pędziński, dyrektor Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Według niego dotychczasowe doświadczenia prywatyzacyjne pokazują, że samorządy zyskują realne korzyści wynikające z transakcji. Przykładem jest prywatyzacja branży ciepłowniczej, którą interesują się inwestorzy, nie tylko branżowi, ale także finansowi.

– W tym momencie ponad 50 proc. przedsiębiorstw ciepłowniczych jest sprywatyzowanych i te przypadki pokazują, że oddanie przedsiębiorstwa komunalnego w prywatne ma pozytywne konsekwencje – wskazuje Marcin Pędziński.

Zaznacza jednocześnie, że coraz częściej prywatyzowany będzie majątek spółek świadczących usługi inne niż produkcja i dostarczanie ciepła. Mowa tu m.in. o zakładach oczyszczania miast oraz spółkach transportu publicznego.

Z kolei Piotr Wiła, dyrektor zarządzający Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK podkreśla, że prywatyzacje przynoszą dwojakie efekty. Prywatny właściciel finansuje inwestycje w danym przedsiębiorstwie, przy czym często są to inwestycje, których nie byłby w stanie sfinansować właściciel samorządowy.

– Ulepszenia, tak samo jak unikalny know-how wnoszony przez nowego inwestora, przyspieszają rozwój przedsiębiorstwa. Mieszkańcy widzą poprawę jakości usług, za które płacą. Z drugiej strony samorząd, nie zapożyczając się, może uzupełnić swój budżet i wydać pieniądze na inne ważne projekty, np. związane z pozostałymi spółkami komunalnymi lub infrastrukturą. Warunki życia lokalnej społeczności poprawiają się także w ten sposób – tłumaczy Piotr Wiła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • TERESA, 2012-02-01 23:38:31

  Ja uważam,że prywatyzacja jest najlepszym WYJŚCIEM !!!
 • Ojatwo, 2012-02-01 23:27:53

  przecież wiadomo co służbie zdrowia jrest potrzebne...
 • Miłośnik&Zwolennik, 2012-02-01 23:21:55

  CEL,JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNY i pożądany!!! Czy jednak obecne warunki są sprzyjające tak ważkim decyzjom?Chcielibyśmy idealnych rozwiązań! Aby zapewnić powodzenie ipomyślność miast!!!