PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeciwni zmianom w ubezpieczeniach szpitali

  • AT    18 stycznia 2012 - 10:57
Przeciwni zmianom w ubezpieczeniach szpitali

- Należy dokonać zmiany w ustawie o działalności leczniczej, poprzez wyłączenie ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych z katalogu ubezpieczeń obowiązkowych - uważa Związek Powiatów Polskich (ZPP).
Jak twierdzi ZPP ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta w stanie prawnym na dzień 1 stycznia 2012 r. naraża podmioty lecznicze na ponoszenie ogromnych kosztów z tytułu wprowadzenia nowego typu ubezpieczenia. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którego obowiązku zawierania nikt nie kwestionuje oraz ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych, w przeważającej części przypadków, będzie dotyczyła tych samych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Czytaj też: Pacjenci nie będą dopłacali do leczenia

Oznacza to, że podmioty lecznicze zostały objęte podwójnym obowiązkiem ubezpieczeniowym z tytułu ryzyka wystąpienia szkody przy wykonywaniu działalności leczniczej. ZPP uważa, że jedynym czynnikiem obniżającym wysokość składki ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczeń obowiązkowych jest konkurencja na rynku ubezpieczeń. Takiej konkurencji jednak niestety nie ma.

Czytaj też: Plan finansowy NFZ na 2012 r. podpisany

Według ZPP jedynym ubezpieczycielem zainteresowanych zawieraniem tego typu umów jest PZU S.A., które wykorzystując swoją pozycję na rynku oferuje zawarcie umowy na warunkach finansowych nie do zaakceptowania przez podmioty lecznicze.

- Zniesienie obowiązku ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych nie będzie miało wpływu na realizację praw przez pacjenta - informuje ZPP.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku praw pacjenta przewiduje procedurę udziału podmiotu leczniczego w postępowaniu przed komisją wojewódzką do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w przypadku braku umowy ubezpieczenia.

- Podmiot leczniczy będzie mógł natomiast zdecydować czy z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne będzie zawarcie umowy ubezpieczenia czy też poniesienie w całości ryzyka z tytuły zdarzeń medycznych. Proponowana zmiana powinna również przyczynić się do oferowania przez potencjalnych ubezpieczycieli warunków ubezpieczenia na bardziej korzystnych warunkach, niż ma to miejsce obecnie - wyjaśnia ZPP.

Dodaje, że na rynku usług medycznych większość podmiotów leczniczych stanowią samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym są samorządy terytorialne, oraz spółki z udziałem gmin, powiatów lub województw.

- Oznacza to, iż wbrew temu co napisano w uzasadnieniu do ustawy o działalności leczniczej, wejście w życie przepisów dotyczących ubezpieczeń podmiotów leczniczych, będzie miało pośredni wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, np. poprzez konieczność dofinansowania SP ZOZ, przejęcia zobowiązań po SPZOZ, zmniejszenie dywidendy czy konieczność dokapitalizowania własnej spółki - tłumaczy ZPP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • NAIWNY, 2012-01-18 15:14:51

    JAK KTOŚ JEST CHORY TO POWINIEN SIĘ LECZYĆ !!! AŻ STRACH SIĘ BAĆ!!!
  • Foster, 2012-01-18 14:25:24

    te wystąpienia okropne i straszne! przeszły najśmielsze oczekiwania