PARTNER PORTALU
  • BGK

Przecław: Chcą budować ośrodek kultury w PPP

  • przeclaw24.pl    4 października 2016 - 11:36
Przecław: Chcą budować ośrodek kultury w PPP
Wizualizacja przyszłego ośrodka kultury w Przecławiu (fot.przeclaw24.pl)

Radni w Przecławiu przyjęli uchwałę dotyczącą budowy i sposobu finansowania Gminnego Ośrodka Kultury. Obiekt początkowo miał powstać ze środków gminnych i dofinansowania zewnętrznego. Jednak ze względu na ich brak w najbliższych latach - placówka ma być wybudowana na zasadach partnerstwa publiczno - prywatnego.
Najważniejszą uchwałą ostatniej (26 września) sesji w Przecławiu było podjęcie działań zmierzających do realizacji przedsięwzięcia publiczno-prywatnego. Uchwała ma charakter intencyjny i upoważnia wójta do podjęcia działań w kierunku przygotowania przedsięwzięcia budowy Gminnego Ośrodka Kultury w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jest to jedna z form realizacji zadań publicznych, która ma nie tylko przyśpieszyć, ale i w ogóle pozwolić na jej realizację. Budowa Domu Kultury bez dofinansowania zewnętrznego, jest obecnie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu i wydłużyłaby realizację tego zadania. Przed gminą obecnie stoją pilniejsze zadania budowy m.in. dużego przedszkola w Przecławiu, dróg, chodników czy sieci wodno-kanalizacyjnych, które mocno obciążają budżet w kolejnych latach.

Na poprzedniej sesji, która odbyła się 5 września, radni obejrzeli prezentację realizacji takiej inwestycji na zasadach publiczno - prywatnych. Przyjęto formułę BTL - czyli Buduj - Przekaż - Dzierżaw z piętnastoletnim okresem spłaty.

Firma prywatna wybrana na zasadach przetargu miałaby z własnych środków wybudować cały obiekt wraz z infrastrukturą. Następnie przez cały okres otrzymywać rekompensatę za zaangażowany kapitał w budowę oraz czerpać pożytki w tym okresie z eksploatacji obiektu. Po 15 latach placówka wraz z ostatnią ratą płatności miałaby przejść na własność gminy.

Gminny Ośrodek Kultury w Przecławiu będzie podzielony na część kulturalną i rekreacyjną. W pierwszej części znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowo-konferencyjna wraz ze sceną i zapleczem, hall, szatnie, łazienki i toalety. W części sportowo rekreacyjnej znajdziemy basen z jacuzzi, solarium, saunę, salę fitness, siłownię oraz zaplecze techniczne. Na piętrze znajdą się sale do prowadzenia zajęć plastycznych, muzycznych i komputerowych. Przy budynku od strony drogi krajowej 13 będą tereny zielone i liczne miejsca parkingowe. Za budynkiem korty tenisowe, boisko do siatkówki i koszykówki oraz tereny zielone i alejki spacerowe. Na końcu działki zarezerwowano miejsce na wybieg dla psów z torem przeszkód.

Koszt budowy wyniesie około 20 mln zł, ale kosztorys przed ogłoszeniem przetargu musi mieć nie więcej niż pół roku. Stąd kwota jeszcze nie jest znana do końca i poznana zostanie w dniu ogłoszenia przetargu po jego aktualizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.