PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedsiębiorcy zalegają samorządom blisko 4 mld

  • PAP    27 grudnia 2011 - 20:35
Przedsiębiorcy zalegają samorządom blisko 4 mld

Ponad 61 mld zł wyniosły w 2010 r. zaległości przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych, z czego prawie 4 mld to zaległości wobec jednostek samorządu terytorialnego.
Jak wynika z przyjętej przez rząd informacji ministra finansów, najwyższy udział w zaległościach mają zobowiązania wobec organów skarbowych - 24 mld 787 mln zł, co stanowi ponad 40 proc. całości, oraz zaległości wobec ZUS - chodzi o wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, które przekroczyły 21 mld zł (ponad 34 proc.). Zaległości wobec jednostek samorządu terytorialnego wyniosły prawie 4 mld zł (ponad 6,5 proc. ogółu).

Największe zaległości mają przedsiębiorcy w województwach: mazowieckim - 11 mld 555 mln zł, śląskim - 11 mld 407 mln zł oraz wielkopolskim - 6 mld 767 mln zł. W sumie to prawie połowa wszystkich zaległości w skali kraju.

W informacji uwzględniono zaległości generowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Chodzi zarówno o przedsiębiorców posiadających osobowość prawną i spółki nie posiadające tej osobowości, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na strukturę własności czy charakter zobowiązań publicznoprawnych.

Informację o stanie zaległości przygotowano na podstawie danych zbiorczych przekazanych przez organy właściwe do poboru należności - np. ZUS czy urzędy skarbowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ideal, 2011-12-28 10:43:32

    Zalegają,zalegają.Za długo zalegają i za dużo zalegają!!!Należy im się klaps,czyż nie?