PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejścia graniczne do rozbudowy

  • PAP    8 listopada 2012 - 20:57
Przejścia graniczne do rozbudowy

Graniczne przejścia z Obwodem Kaliningradzkim - kolejowe w Braniewie i morskie we Fromborku - będą rozbudowane. W czwartek zostały podpisane umowy z firmami, które przygotują projekty na rozbudowę przejść - poinformował urząd wojewódzki w Olsztynie.
Firmy z Gliwic i Elbląga zostały wyłonione w przetargu ogłoszonym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego - poinformował dyrektor wydziału infrastruktury urzędu wojewódzkiego w Olsztynie Jerzy Szczepanik. Wybrane firmy muszą do końca tego roku przygotować projekty budowlane, a do czerwca 2013 r. uzyskać pozwolenie na budowę.

Przejścia graniczne - kolejowe w Braniewie i morskie we Fromborku - muszą być zmodernizowane, żeby spełnić wymogi prawa unijnego. Jak dodał dyr. Szczepanik, na przejściach zostaną wydzielone korytarze dla podróżnych wjeżdżających i wyjeżdżających z Polski, powinny być także miejsca do odprawy towarów. Chodzi także o poprawienie komfortu odpraw pasażerów, czyli wybudowanie poczekalni oraz pomieszczeń do kontroli osobistej a także pawilonów dla służb granicznych.

Czytaj też: Czym Warmia i Mazury różnią się od Obwodu Kaliningradzkiego?

"Pieniądze na rozbudowę przejść mają pochodzić z rezerwy budżetowej MSW w 2013 roku, albo z budżetu tego resortu w 2014 roku" - powiedział dyrektor Szczepanik.

Samorządowcy liczą, że po wprowadzeniu przepisów o małym ruchu granicznym, gdzie wizę zastąpiło zezwolenie, liczba podróżnych przekraczających granicę z Obwodem Kaliningradzkim będzie z każdym rokiem rosła.

W myśl uproszczonych przepisów podróżni mogą przekraczać granicę przez przejścia lądowe, zarówno kolejowe, jak i drogowe. Z umowy wyłączone są natomiast przejścia morskie. Samorządowcy mimo to szacują, że sezonowe żeglowanie na Zalewie Wiślanym będzie coraz popularniejsze i z każdym rokiem przybywać będzie zarówno żeglarzy, jak i pasażerów większych statków, chcących podróżować do Obwodu Kaliningradzkiego.

Według Morskiego Oddziału Straży Granicznej, od początku roku morskie przejście graniczne we Fromborku przekroczyło 1838 osób. Z kolei w porcie w Elblągu, drugim przejściu morskim nad Zalewem Wiślanym, odprawionych zostało 1834 podróżnych.

Według Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej graniczne przejście kolejowe w Braniewie, od stycznia do września br., przekroczyło 10,9 tys. podróżnych w 1,5 tys. pociągach. W tym samym czasie (od stycznia do września) w 2011 roku przez przejście kolejowe w Braniewie przejechało 13,8 tys. osób w 2,7 tys. pociągach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.