PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekręty w głosowaniu nad toruńskim budżetem

  • PAP    2 lutego 2014 - 12:00
Przekręty w głosowaniu nad toruńskim budżetem

Nieprawidłowości podczas głosowania nad projektami zgłoszonymi w ramach budżetu obywatelskiego wykryli urzędnicy toruńskiego magistratu. Prokuratura ma zbadać, kto oddając głosy, podszywał się pod inne osoby.
"Wykryto nieprawidłowości w głosowaniu na jeden z projektów do budżetu partycypacyjnego Torunia na rok 2014. Ponieważ zachodzi obawa, że zostały użyte dane osobowe osób trzecich, bez wiedzy i zgody ich właścicieli, prezydent miasta zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia czynu karalnego" - poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Na trop próby oszustwa naprowadziła urzędników informacja mieszkanki Torunia, która bezskutecznie próbowała oddać głos przez internet. Kolejne próby zarejestrowania swojego wyboru kończyły się informacją, że PESEL kobiety został już wcześniej użyty.

Sprawdzając tę sprawę, urzędnicy doszli do wniosku, że ktoś, posługując się cudzymi danymi, mógł próbować "zwiększyć szanse" jednego ze 144 projektów, które są do wyboru. Głosowania jednak nie przerwano, ale by nie wpływać na jego dalszy przebieg, nie ujawniono, o który z projektów chodzi.

"Wszystkie osoby biorące udział w głosowaniu, które podczas pierwszej próby oddania głosu na wybrany projekt zostaną poinformowane o tym, że ich numer PESEL został już użyty w głosowaniu, prosimy o niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie wydziału komunikacji społecznej i informacji urzędu miasta Torunia" - zaznaczyła rzeczniczka.

W trwającym od tygodnia głosowaniu do wyboru mieszkańcy Torunia mają 144 projekty. Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą liczbę głosów i zmieszczą się w puli wydatków przeznaczonych na określone zadania.

W tym roku władze Torunia przeznaczyły na ten cel 6,44 mln zł, podzielone na pulę lokalną (4,5 mln zł) i ogólnomiejską (1,93 mln zł). Szacowana wartość wszystkich projektów poddanych pod głosowanie to jednak aż 22,1 mln zł, a najdroższe są projekty dotyczące budowy i remontów ulic oraz chodników.

Głosowanie potrwa do 3 lutego na stronie www.budzet.torun.pl, w mobilnych punktach głosowania oraz za pośrednictwem poczty. Do 14 lutego ogłoszone zostaną zwycięskie projekty. Władze Torunia ogłosiły już, że wnioski do nowego budżetu na 2015 rok będzie można składać od 1 do 31 marca, a kolejne głosowanie czeka mieszkańców już w czerwcu 2014 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Maciek, 2014-02-05 07:41:54

    Jeżeli ktoś nie głosował, to nie wie, że jego PESEL został już użyty?