PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeksięgowanie dla ciągłości rachunkowości w JST

  • AW    6 sierpnia 2012 - 17:34
Przeksięgowanie dla ciągłości rachunkowości w JST

Należy dokonać stosownego przeksięgowania w przypadku, gdy organ stanowiący nie zatwierdził sprawozdania finansowego – informuje warszawska RIO.
RIO odpowiadała na pytanie burmistrza Łomianek. Miał on wątpliwości, czy w przypadku gdy organ stanowiący nie zatwierdził sprawozdania finansowego należy dokonać odpowiedniego przeksięgowania.

Z pisma burmistrza wynikało, że organ stanowiący nie wypełnił dyspozycji z art. 270 ustawy o finansach publicznych tzn. nie zatwierdziła sprawozdań finansowych JST wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu.

RIO przypomina, że celem sprawozdań finansowych samorządów jest zaprezentowanie procesów związanych z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowaniem.

Jeśli organ stanowiący nie kwestionował rzetelności w prezentowaniu powyższych procesów, to zdaniem izby nie ma powodów dla których nie można zamknąć ksiąg rachunkowych.

Wykazane w księgach rachunkowych na dzień ich zamknięcia stany aktywów i pasywów należy ująć w tej samej wysokości, w otwartych na następny rok obrotowy księgach rachunkowych.

Mając to na uwadze, a w szczególności zachowanie ciągłości przyjętych zasad rachunkowości w ocenie izby należy dokonać przeksięgowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.