PARTNER PORTALU
 • BGK

Przekształcenia szpitali podpisane

 • PAP    11 maja 2011 - 11:39
Przekształcenia szpitali podpisane

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe – zakłada ustawa o działalności leczniczej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Ustawa – wchodząca w skład rządowego pakietu zdrowotnego – nie wprowadza obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie).

Czytaj też: Bez przymusu przekształcania szpitali w spółki

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Czytaj też: Ustawa o szpitalach do prezydenta

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Ustawa o działalności leczniczej uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz), z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych.

Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami. Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji spzoz.

Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym spzoz, przejmując jego prawa i obowiązki. Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.

Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

W ustawie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów będzie wydłużony jednak dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r. W ustawie doprecyzowano także przepisy umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach w szpitalach.

Nie wprowadzono zakazu takiej formy zatrudnienia, czego domagał się Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Zabajony, 2011-05-11 18:32:15

  Kręcenie lodów wg. Sawickiej jest konsekwentnie realizowane ,tylko bez jej udziału.
 • drugi miś polarny, 2011-05-11 13:49:41

  zakład patomorfologii z toksycznymi dla organizmu chemiikaliami nie obserwują chętnych do pracy , szczególnie za 1400 zł netto ( zapraszamy pracowników KGHM i JSW )
 • miś polarny, 2011-05-11 12:18:20

  Samorzady ledwo zipią! Te pare dni jeszcze wytrzymają,ale póżniej co będzie?Nie widać wielkiej sympatii ze strony rzadowej,czyż nie? Nie można ciągle i na wszystkim OSZCZĘDZAĆ!!!Ja sie już wybieram...na odpoczynek.