PARTNER PORTALU
  • BGK

Przemyśl debiutuje na na rynku Catalyst

  • AW/PAP    5 marca 2013 - 14:58
Przemyśl debiutuje na na rynku Catalyst

Uroczystość debiutu obligacji gminy Przemyśl odbędzie się 6 marca o godz. 10.30 w sali Catalyst GPW.
Jak podaje warszawska Giełda Papierów Wartościowych, będzie to 162. emitent papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 8. debiut na tym rynku w 2013 roku.

Czytaj też: Obligacje na Catalyst dają zarobić

 Samorząd Przemysla chce dzięki obligacjom pozyskać 24,4 mln zł.

Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk, emisja obligacji jest bardziej opłacalna dla samorządu niż kredyt.

"Wykup obligacji można dostosować do możliwości finansowych miasta z uwzględnieniem planowanych dochodów. Poza tym, nie bez znaczenia jest także to, że obecność na rynku kapitałowym oraz informacje o emisji obligacji przez miasto przyczynią się również do promocji Przemyśla" - powiedział.

Pieniądze z emisji obligacji samorząd Przemyśla przeznaczy na pokrycie deficytu budżetowego, który powstał w wyniku wydatków na rozbudowę infrastruktury drogowej m.in. na budowę obwodnicy miasta, oddanej do użytku w ub.r. Wołczyk podkreślił, że budowa obwodnicy była najważniejszym zadaniem inwestycyjnym w mieście od kilkudziesięciu lat. Koszt budowy obwodnicy wyniósł 245 mln zł; część środków pochodziła z funduszy unijnych oraz budżetu państwa.

Przemyskie obligacje będą wyemitowane w sześciu seriach od D12 do I12, po 4070 sztuk w każdej serii i wartości nominalnej 1 tys. zł. Kolejne serie obligacji będą wykupywane w rocznych odstępach (po upływie 12 lat od daty emisji serii D12, skończywszy na 17 latach po emisji serii I12). Oprocentowanie obligacji nalicza się od wartości nominalnej i wypłaca w okresach półrocznych liczonych od daty emisji. Oprocentowanie obligacji będzie zmienne, równe stawce WIBOR 6M. Organizatorem emisji jest PKO Bank Polski S.A.

Przemyśl jest pierwszym miastem z Podkarpacia, a 13. w Polsce, które zdecydowało się wydać obligacje. Na rynku Catalyst notowane są już obligacje innych samorządów m.in. Elbląga, Tczewa i Warszawy.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.