PARTNER PORTALU
  • BGK

Przepisy blokują rozwój przedszkoli na wsi

  • Dziennik Gazeta Prawna    14 grudnia 2009 - 09:13
Przepisy blokują rozwój przedszkoli na wsi

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa wstrzymała przyznawanie dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy w przedszkolach. Firmy chcące założyć unijne przedszkola są mają już dość czekania na dotacje. Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt zmian przepisów, które umożliwią wypłatę pieniędzy.
Na wsiach za pieniądze z programu „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” mogą powstawać nowe miejsca pracy, także w przedszkolach. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa nie może podpisywać umów ze wszystkimi chętnymi, bo część przedszkoli prowadzą prywatne firmy. Jak podaje „Gazeta Prawna”Lilina Ożadowicz ze wsi Tulce w Wielkopolsce prowadzi niepubliczne przedszkole dla 60 dzieci. Za unijne pieniądze chciała założyć dwa nowe oddziały i zatrudnić dwie nowe przedszkolanki. Kiedy w maju tego roku składała wniosek o unijną pomoc, myślała, że spełnia wszystkie warunki. Tymczasem dostała informację, że ARiMR nie może podpisać z nią umowy do czasu zbadania sprawy. „Byłam w szoku, kiedy dowiedziałam się o przyczynie odmowy. W regionalnym oddziale przekonywano mnie, że przepisy umożliwiające skorzystanie z unijnej dotacji są sprzeczne z przepisami ustawy o systemie oświaty” powiedziała „Gazecie Prawnej” Lilina Ożadowicz.

Okazało się, że urzędy gmin odmawiają zarejestrowania działalności gospodarczej z kodem PKD 85.10. Z – wychowanie przedszkolne. Powołują się przy tym na art. 83a ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą. Agencja wskazuje, że nie może wypłacić pieniędzy na stworzenie miejsca pracy w przedszkolu, bo ustalając, kto może je prowadzić, stwierdziła, że podmiot je zakładający nie jest traktowany jak zwykły przedsiębiorca.

Niejasności spowodowały konieczność nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Do czasu jego publikacji oddziały ARiMR nie będą zawierać umów z wnioskodawcami., ale według projektu rozporządzenia przedsiębiorcy prowadzący przedszkola na podstawie działalności gospodarczej lub ustawy o systemie oświaty będą mogli otrzymać pomoc z datą wsteczną – od 5 maja 2009 roku. 300 tys. zł będzie można otrzymać za utworzenie trzech lub więcej nowych stanowisk pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.