PARTNER PORTALU
  • BGK

Przepisy blokują rozwój przedszkoli na wsi

  • Dziennik Gazeta Prawna    14 grudnia 2009 - 09:13
Przepisy blokują rozwój przedszkoli na wsi

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa wstrzymała przyznawanie dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy w przedszkolach. Firmy chcące założyć unijne przedszkola są mają już dość czekania na dotacje. Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt zmian przepisów, które umożliwią wypłatę pieniędzy.
Na wsiach za pieniądze z programu „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” mogą powstawać nowe miejsca pracy, także w przedszkolach. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa nie może podpisywać umów ze wszystkimi chętnymi, bo część przedszkoli prowadzą prywatne firmy. Jak podaje „Gazeta Prawna”Lilina Ożadowicz ze wsi Tulce w Wielkopolsce prowadzi niepubliczne przedszkole dla 60 dzieci. Za unijne pieniądze chciała założyć dwa nowe oddziały i zatrudnić dwie nowe przedszkolanki. Kiedy w maju tego roku składała wniosek o unijną pomoc, myślała, że spełnia wszystkie warunki. Tymczasem dostała informację, że ARiMR nie może podpisać z nią umowy do czasu zbadania sprawy. „Byłam w szoku, kiedy dowiedziałam się o przyczynie odmowy. W regionalnym oddziale przekonywano mnie, że przepisy umożliwiające skorzystanie z unijnej dotacji są sprzeczne z przepisami ustawy o systemie oświaty” powiedziała „Gazecie Prawnej” Lilina Ożadowicz.

Okazało się, że urzędy gmin odmawiają zarejestrowania działalności gospodarczej z kodem PKD 85.10. Z – wychowanie przedszkolne. Powołują się przy tym na art. 83a ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą. Agencja wskazuje, że nie może wypłacić pieniędzy na stworzenie miejsca pracy w przedszkolu, bo ustalając, kto może je prowadzić, stwierdziła, że podmiot je zakładający nie jest traktowany jak zwykły przedsiębiorca.

Niejasności spowodowały konieczność nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Do czasu jego publikacji oddziały ARiMR nie będą zawierać umów z wnioskodawcami., ale według projektu rozporządzenia przedsiębiorcy prowadzący przedszkola na podstawie działalności gospodarczej lub ustawy o systemie oświaty będą mogli otrzymać pomoc z datą wsteczną – od 5 maja 2009 roku. 300 tys. zł będzie można otrzymać za utworzenie trzech lub więcej nowych stanowisk pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.