PARTNER PORTALU
  • BGK

Przepychanka ze stołecznymi radarami

  • Przegląd prasy/ Życie Warszawy    18 czerwca 2011 - 08:08
Przepychanka ze stołecznymi radarami

Stołeczna policja oddała fotoradary „krokodylom” z Inspekcji Transportu Drogowego, a straż miejska ma radary, ale w magazynie.
Stołeczna policja miała trzy fotoradary – informuje „Życie Warszawy”. Na podstawie zdjęć z fotoradarów funkcjonariusze wystawiali rocznie ok. 10 tys. mandatów.

Teraz te obowiązki przejmą funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, nazywani od koloru mundurów „krokodylami”.

ITD przejmuje fotoradary w całej Polsce. Od 1 lipca powinien zacząć działać system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

W całej Polsce ITD przejęła 400 masztów od GDDKiA i 80 od policji. Średnio co 8. znajduje się na Mazowszu (część z nich to atrapy). Np. w ciągu ostatnich dni GDDKiA przekazała „krokodylom” z ITD maszty z fotoradarami na drodze krajowej nr 8 w miejscowościach: Wolica, Ostrów Mazowiecka, Krze, Poręba, Urzut i Oddział oraz w Suchoźrebach na drodze 63.

Straż Miejska ma w Warszawie dwa fotoradary, przy pomocy których wystawiła w ubiegłym roku ponad 13 tys. mandatów na łączną kwotę 3,2 mln zł.

Jednak od grudnia ubiegłego roku urządzenia straży leżą w magazynach, bo zmieniła się ustawa o ruchu drogowym, a do nowelizacji brakuje rozporządzenia wykonawczego.

Według nowych regulacji, miejsce, gdzie strażnicy będą ustawiać fotoradary, musi być odpowiednio oznakowane. Projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące został w tym tygodniu przesłany do Rządowego Centrum Legislacji.

W projekcie rozporządzenia przewiduje się, że jego przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia, a więc nie wykluczone że do 1 lipca 2011 roku – informuje „Życie Warszawy”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.