PARTNER PORTALU
  • BGK

Przestaną być rejonami umocnionymi

  • PAP    12 września 2012 - 07:24
Przestaną być rejonami umocnionymi

Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w sejmowej komisji obrony narodowej rządowego projektu ustawy, który zakłada, że Półwysep Helski oraz Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska, Westerplatte i okolice przestaną być rejonami umocnionymi.
We wtorek wieczorem odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o uchyleniu dekretu o obszarach szczególnie ważnych dla obrony kraju oraz o zmianie ustawy Kodeks morski.

Jak wyjaśniła wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, przepisy dotychczas obowiązujące „całkowicie utraciły aktualność”, gdyż wymienione w dekrecie rejony uległy znacznej urbanizacji, a punkty geograficzne zatarły się w wyniku rozszerzania granic aglomeracji miejskich.

Ponadto na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego art. 1. dekretu przestał obowiązywać 10 lat temu. W obrocie prawnym pozostały jedynie przepisy dekretu regulujące zasady przyznawania odszkodowań od państwa i odpowiedzialność karną za wykraczanie przeciw przepisom wydanym na podstawie dekretu.

Administrowanie pasem nadbrzeżnym należy do kompetencji właściwych terytorialnie urzędów morskich. Z zarządzania nimi wyłączono akweny morskich wód wewnętrznych, które wraz z przyległymi do nich terenami lądowymi stanowią porty wojenne – czyli tereny zamknięte.

Część akwenów morskich, przeznaczonych dla Marynarki Wojennej, jest czasowo lub na stałe zamykana dla żeglugi i rybołówstwa. Strefy te są naniesione na mapy morskie. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń żeglugi w granicach rejonów umocnionych.

Oczkowicz podkreśliła, że uchylenie przepisów dekretu o obszarach szczególnie ważnych dla obrony kraju nie jest zagrożeniem dla ochrony interesów sił zbrojnych RP ani dla obronności państwa, ponieważ obowiązujące przepisy w pełni zapewniają ochronę i bezpieczeństwo Polski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.