PARTNER PORTALU
  • BGK

Przestaną nadawać numery NIP

  • PAP    31 grudnia 2011 - 09:42
Przestaną nadawać numery NIP

Od 1 stycznia 2012 podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej nie będą musieli mieć Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), a urzędy skarbowe przestaną je nadawać. To wynik noweli ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników.
godnie z nowelizacją, w 2012 r. jedynym identyfikatorem dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, będzie PESEL.

Zgodnie z nowelizacją osoby fizyczne nie muszą występować do urzędu skarbowego z tzw. zgłoszeniem identyfikacyjnym ani aktualizować danych w urzędzie skarbowym. Nie trzeba też zgłaszać kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL.

Czytaj też: Umiera NIP, niech żyje PESEL

Dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a jednocześnie są płatnikami składek społecznych, identyfikatorem podatkowym nadal pozostanie numer NIP. Chodzi np. o osoby, które zatrudniają nianie czy pomoc domową.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą będą tylko raz występować do urzędu skarbowego ze zgłoszeniem identyfikacyjnym bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Czytaj też: Kluby poselskie popierają likwidację NIP

Nowelizacja uchyliła, z dniem 1 stycznia 2012 r., przepis kodeksu karnego skarbowego przewidujący karę grzywny dla podatników, którzy nie składają płatnikowi dostarczonego przez niego formularza zgłoszenia identyfikacyjnego.

Zgodnie z nowelizacją we wrześniu ruszył Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników. Zawiera on dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Chodzi o informacje dotyczące m.in.: obowiązków podatkowych, okresu zawieszenia działalności gospodarczej, wyboru przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj też: Zlikwidują NIP osobom fizycznym

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.