PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg dla przewoźników na promowanie regionu

  • PAP    29 czerwca 2011 - 23:51

Przetarg na promowanie regionu w międzynarodowych połączeniach lotniczych, rozpisał samorząd regionu kujawsko-pomorskiego. Władze chcą w ten sposób zachęcić przewoźników do tworzenia nowych połączeń z Portu Lotniczego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
- Chcemy utrzymać dotychczasowe kierunki obsługiwane przez obecnego partnera Portu Lotniczego Bydgoszcz, irlandzką firmę Ryanair, i z zadowoleniem przyjmiemy ofertę nowych połączeń na południe Europy - podkreślił w środę Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Przewoźnicy zainteresowani uzyskaniem dofinansowania do połączeń z Bydgoszczy, muszą zadeklarować działania promocyjne regionu kujawsko-pomorskiego od września 2011 do końca października 2014. Walory zarówno województwa jak i Bydgoszczy oraz Torunia, mają być prezentowane w miesięczniku, rozdawanym na pokładach samolotów obsługujących cztery międzynarodowe połączenia z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Mają być też prezentowane na stronie internetowej przewoźnika. Oferty można składać do 8 sierpnia.

"Opłata za promocję" to jedyna forma w jakiej samorządy mogą dofinansowywać przewozy lotnicze, świadczone przez komercyjnych przewoźników. Port Lotniczy Bydgoszcz, którego głównym udziałowcem jest Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, utrzymuje w ten sposób stałe połączenia do Londynu, Dublina, Birmingham i Dusseldorfu obsługiwane przez linię Ryanair oraz krajowe połączenie z Warszawą, które organizuje PLL Lot.

Nowa oferta dopłat dla przewoźników ma być współfinansowana przez samorząd wojewódzki oraz władze Bydgoszczy i Torunia. Rozmowy na temat podziału kosztów wciąż trwają, ale wstępnie wiadomo, że Bydgoszcz pokryje ok. 33 proc. wydatków, Toruń ok. 17 proc. a resztę dołoży Urząd Marszałkowski.

Ostateczna kwota, jaką będzie mógł otrzymać zwycięzca przetargu nie jest jeszcze znana. Wstępnie określano, że może to być ok. 10 mln zł, ale brane pod uwagę jest także jej zwiększenie do 15 mln. zł.

Obecnie Port Lotniczy Bydgoszcz, oprócz połączeń utrzymywanych przez Ryanaira i Lot, obsługuje także loty czarterowe do Tunezji, Grecji i Egiptu. Średnio na dobę odprawianych jest w Bydgoszczy siedem samolotów. W 2010 roku obsłużył ok. 278 tys. pasażerów, a w ciągu pięciu miesięcy 2011 roku nieco ponad 98 tys. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.