PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu

  • PAP    30 stycznia 2015 - 18:11
Przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu

Fot. Fotolia

Włoska firma Technital S.p.A. została ostatecznym zwycięzcą przetargu na opracowanie programu budowy tunelu łączącego Świnoujście z resztą kraju. Tunel miałby powstać pod rzeką Świną, między wyspami Wolin i Uznam.
Jak powiedział w piątek (30 stycznia) PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, program, tzw. funkcjonalno-użytkowy, jest ostatnim dokumentem niezbędnym do ogłoszenia przetargu na budowę tunelu.

"Jeśli będziemy mieli dokumentację i decyzję rządu, co do modelu finansowania, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by ogłosić przetarg na wykonanie tej tak ważnej dla regionu i miasta i tak długo oczekiwanej przez jego mieszkańców i gości inwestycji" - powiedział Karelus.

Mamy nadzieję, że umowę w tej sprawie uda się podpisać na początku przyszłego tygodnia - dodał.

Program funkcjonalno-użytkowy ma być gotowy do końca roku. Włoska firma będzie musiała m.in. opracować projekt tunelu i sporządzić dokumentację, a także wykonać prace hydrogeologiczne. Koszt przygotowana programu funkcjonalno-użytkowego zostanie w 85 proc. pokryty ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Gmina ma już studium wykonalności tunelu oraz decyzję środowiskową.

W wrześniu ub. r. budowa tunelu w Świnoujściu znalazła się na liście podstawowej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Zachodniopomorskiego. Zgodnie z ustaleniami budowa stałego połączenia miałaby być finansowana ze środków budżetu państwa.

Także we wrześniu w pierwszym rozstrzygnięciu do opracowania programu wybrano firmę URS Polska. Od tej decyzji odwołały się inne firmy startujące w przetargu. W drugim rozstrzygnięciu wybrano Technital S.p.A., której oferta opiewa na nieco ponad 2 mln zł brutto - również od tej decyzji złożono odwołania. W trzecim i ostatnim rozstrzygnięciu ponownie wybrano włoską firmę - tym razem wpłynęło jedno odwołanie, ale pod koniec stycznia Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła je.

Liczące ok. 40 tys. mieszkańców Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Mieszka tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Pozostali zamieszkują wyspy Wolin (ok. 5 tys. mieszkańców) i Karsibór (ok. 700 osób).

Wolin - największa polska wyspa - jest oddzielona od stałego lądu cieśniną Dziwną. Na tej wyspie znajdują się największe świnoujskie zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne: terminal promowy, dworzec PKP i PKS.

Świnoujście nie ma stałego połączenia drogowego z resztą kraju. Do miasta, leżącego na wyspach, można dostać się od strony lądu wyłącznie promem, który pływa po rzece Świnie. Przeprawa w Karsiborzu to jedna z dwóch świnoujskich przepraw promowych; obsługuje głównie samochody ciężarowe, ale również osobowe i pasażerów niezmotoryzowanych. Druga przeprawa, tzw. miejska, obsługuje samochody mieszkańców miasta.

Miasto stara się od lat o budowę tunelu pod Świną. Za rządów PiS zaakceptowano koncepcję wybudowania tunelu łączącego miasto ze stałym lądem. Rząd premiera Donalda Tuska odłożył inwestycję na przyszłość, po roku 2014.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.