PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na dokumentację odbudowy linii kolejowej do lotniska Katowice

  • PAP    1 sierpnia 2014 - 12:53

Przetarg na dokumentację potrzebną do odbudowy linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia ogłosiła spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Remont ma umożliwić dojazd pociągów do portu lotniczego Katowice - poprzez to nieużywane od lat połączenie.
To początek realizacji połączenia kolejowego do lotniska Katowice zgodnie z aktualną jego koncepcją. Według poprzedniej powstać miała nowa linia kolejowa na odcinku z Bytomia do Pyrzowic, w pobliżu których mieści się lotnisko. Po jej zarzuceniu w marcu br. resort infrastruktury i rozwoju zdecydował o remoncie i uruchomieniu dawnej jednotorowej linii z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Przebiega ona tuż obok lotniska.

Jak poinformował w piątek rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, wartość projektu związanego z przygotowaniem dokumentacji tego przedsięwzięcia ma wynieść ok. 1,7 mln zł. Wykonawca będzie miał na to 380 dni - od podpisania umowy. Po otrzymaniu dokumentacji PKP PLK będą mogły ogłosić przetarg na prace budowlane w formule "projektuj i buduj". Według spółki, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych, prace mogłyby ruszyć już w 2016 r.

Pierwotnie PKP PLK od 2009 r. prowadziły wart 52 mln zł unijny projekt obejmujący prace przedprojektowe dla kolei z Katowic do Pyrzowic. Wstępnie wybrany wariant trasy - z budową nowego odcinka torów z Bytomia przez Piekary Śląskie do Pyrzowic - budził protesty, a zamówione w niemiecko-polskim konsorcjum prace projektowe z czasem coraz bardziej opóźniały się.

W dyskusji nad przebiegiem połączenia na lotnisko, jako alternatywę dla trasy przez Piekary, wskazywano nieeksploatowaną w większości linię kolejową nr 182. Łączy ona Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodząc przez bezpośrednie okolice portu lotniczego Katowice. Teraz to nią właśnie powiedzie połączenie do lotniska.

Unijny projekt, w ramach którego PKP PLK przygotowywały dokumentację nowej linii z Bytomia do Pyrzowic, powinien był zakończyć do końca ub. roku. Spółka zerwała kontrakt z niemiecko-polskim konsorcjum w marcu br. Krótko potem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że połączenie do lotniska zostanie zrealizowane - ale poprzez zrewitalizowaną linię kolejową nr 182.

Rewitalizacja i odbudowa linii nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie ma zostać wykonana przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO). We wcześniejszych pracach nad programem wstępnie oszacowano wartość tego przedsięwzięcia na 331,8 mln zł. Oprócz kompletnego remontu jednotorowej linii planowana jest również jej elektryfikacja.

Według szacunków PKP PLK czas jazdy na lotnisko z wykorzystaniem wyremontowanej linii nr 182 miałby wynieść od strony Zawiercia ok. 45 minut, a przy postoju w Zawierciu - 55 minut. Według wcześniejszych informacji czas przejazdu nowym połączeniem przez Piekary miał wynosić ponad 27 minut, a z wykorzystaniem linii nr 182, lecz od strony Tarnowskich Gór - ponad 51 minut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.