PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na kolej metropolitalną

  • PAP    29 czerwca 2012 - 18:08
Przetarg na kolej metropolitalną

Samorządowa spółka Pomorska Kolej Metropolitalna SA ogłosiła przetarg na projekt i budowę 20-kilometrowej linii kolejowej, która połączy do 2015 r. Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem oraz z Gdynią i Kościerzyną.
Koszt inwestycji wynosi ok. 760 mln zł (netto). Jest to największa inwestycja infrastrukturalna samorządu województwa pomorskiego. Rzecznik prasowy PKM SA Tomasz Konopacki poinformował w piątek, że ogłoszony pierwszy etap przetargu na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma na celu weryfikację firm zainteresowanych realizacją inwestycji.

Potencjalni wykonawcy do 30 lipca 2012 r. mają przedstawić dokumenty potwierdzające ich odpowiednie zdolności finansowe oraz doświadczenie w realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych. Po weryfikacji wszystkich ofert, PKM S.A. zaprosi do udziału w II etapie przetargu 20 wykonawców, którzy w I etapie otrzymali najwyższe oceny. Głównym kryterium wyboru oferty w II etapie przetargu będzie wyłącznie cena.

Podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą planowane jest na listopad 2012 r. Przetarg obejmuje prace budowlane (inwestor dysponuje już projektem budowlanym, który przekaże wykonawcy); wykonawca będzie też musiał zaprojektować i wykonać wszystkie niezbędne systemy sterowania ruchem na linii kolejowej.

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie wybudowanie całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przekazanie jej inwestorowi do użytkowania do 30 kwietnia 2015 r.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma ok. 760 mln zł (netto), z czego ponad 500 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia – Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut.

20-kilometrową Pomorską Koleją Metropolitalną, mającą osiem przystanków, jeździć będzie 10 autobusów szynowych rozwijających prędkość do 120 km/h. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.