PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na umocnienie brzegu morskiego w Chłopach

  • PAP    22 kwietnia 2014 - 12:59
Przetarg na umocnienie brzegu morskiego w Chłopach

- Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie) ogłosił pierwszy z serii przetargów na umocnienie brzegów Pobrzeża Koszalińskiego (Zachodniopomorskie). W miejscowości Chłopy powstanie kamienna opaska, która ma powstrzymać erozję wydmy.
Umocnienie Pobrzeża Koszalińskiego to szacowany na 92,8 mln zł projekt finansowany w 85 proc. z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach inwestycji w Dźwirzynie, Sianożętach, Chłopach, Unieściu i Jarosławcu powstaną umocnienia zapobiegające erozji wybrzeża i pozwalające na utrzymanie obecnej linii brzegowej. W sumie prace mają być prowadzone na 3,8 km linii brzegowej.

Czytaj też:  Przetarg na nadzór inwestorski ochrony brzegów morskich

W Chłopach u podnóża wydmy powstanie kamienna opaska o długości 320 metrów. Główną część konstrukcji będą stanowić dwa rzędy 5-tonowych gwiazdobloków - betonowych elementów w kształcie gwiazdy, ułożonych na geotkaninie. Ten wykonany z polipropylenu lub poliestru materiał ma stabilizować podłoże. Gwiazdobloki będą obłożone kamieniami; zabezpieczą one betonowe elementy przed przesuwaniem się. Kamienie będą układane nie tylko na gwiazdoblokach, ale również przed nimi, w kierunku morza. Ta część konstrukcji zostanie następnie zasypana piaskiem.

Inwestycja w Chłopach powinna być wykonana do 30 czerwca 2015 r. Koszt prac Urząd Morski w Słupsku oszacował na 3,7 mln zł. Wadium w przetargu ustalono na 100 tys. zł. Termin składania ofert upływa 28 maja br.

Ochrona Pobrzeża Koszalińskiego to piąty projekt tego typu realizowany przez Urząd Morski w Słupsku. W latach 2010-2012 za 63,8 mln zł odbudowano 3,3 km plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie).

Podobny projekt zakończył się kilka dni temu na plaży na wschód od portu Darłowo (Zachodniopomorskie). Prace budowlane na 8-kilometrowym odcinku kosztowały 75,8 mln zł. Inwestycja czeka teraz na odbiór techniczny. Niebawem powinna rozpocząć się natomiast odbudowa 4,5 km brzegu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka - Wicko Morskie (Pomorskie/Zachodniopomorskie). Prace mają kosztować prawie 50 mln zł.

Do kwietnia 2015 r. umocnione mają zostać też fragmenty plaż w Łebie, Rowach i Ustce (Pomorskie). Inwestycja ma kosztować 122,6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.