PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg obowiązkiem gminy

  • wer/www.mos.gov.pl    4 listopada 2011 - 19:40
Przetarg obowiązkiem gminy

Jeżeli gmina nie zorganizuje przetargu na odbiór odpadów komunalnych, grozi jej kara od 10 do 50 tys. zł. Ministerstwo Środowiska dopuszcza jednak sytuację, w której wójt może zlecić usługę w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Jak informuje Ministerstwo Śrdodowiska celem ustawodawcy wyrażonym w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897) było zobowiązanie wójta, burmistrza, prezydenta miasta do wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w drodze przetargu.

Zgodnie z ustawą nie ma  innego sposobu wyboru podmiotu świadczącego te usługi.

Co więcej art. 6f ust. 2 precyzuje przypadek, w jakim gmina może zlecić odbieranie odpadów komunalnych w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Mianowicie jedynym takim przypadkiem jest rozwiązanie umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem wyłonionym w drodze przetargu i konieczność zapewnienia świadczenia odbierania odpadów komunalnych do czasu rozstrzygnięcia następnego przetargu, który z kolei  wójt, burmistrz, prezydent jest zobowiązany natychmiast zorganizować.

W przeciwnym razie - za niezorganizowanie przetargu - gmina będzie musiała zapłacić karę w wysokości od 10 do 50 tys. zł.

Z kolei na podstawie art. 6e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie należy podkreślić, że gminna jednostka organizacyjna może odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, ale tylko w przypadku, gdy zostanie wyłoniona w drodze przetargu.

Tym samym gminna jednostka, aby przystąpić do przetargu będzie musiała przekształcić się w spółkę prawa handlowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.