PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetargowa droga przez mękę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 października 2012 - 07:21
Przetargowa droga przez mękę

Problemy ze wskazaniem wykonawcy wywołują dyskusję nad zmianami w zamówieniach publicznych.
Przetarg Krakowskiego Holdingu Komunalnego na drugą w Polsce spalarnię śmieci za prawie 800 mln zł ciągnie się od kwietnia 2011 r. Przebieg tego zamówienia to ewenement, a liczbą zwrotów akcji można by obdzielić kilka hollywoodzkich thrillerów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Krakowska spalarnia jednak dla Mostostalu

Na wydanie pieniędzy i budowę obiektu KHK ma czas do grudnia 2015 r. W przeciwnym razie nie uda się jej rozliczyć 371 mln zł dotacji z UE. Wykonawca dostanie na realizację trzy lata.

Czytaj też: Budowa spalarni wymaga dialogu

Obecnie na placu boju pozostaje tylko Posco, które wskoczyło z ostatniego miejsca na pierwsze z ofertą o 96 mln zł droższą od najtańszej. Koreańczycy budowali podobne obiekty w Azji i Afryce, ale w Polsce to będzie pierwszy kontrakt.

Eksperci są zgodnie, że niefortunne losy krakowskiego przetargu świadczą o wadliwości przepisów ustawy o zamówieniach publicznych i przewlekłości w pracy wymiaru sprawiedliwości.

Poprawy wymagają przepisy dotyczące koncentracji środków odwoławczych. Należy też wrócić do obowiązku oddawania wadium przez zamawiającego dopiero po podpisaniu umowy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.