PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewaga zagranicznych koncernów w przetargach przesadzona?

  • AW    19 kwietnia 2013 - 17:35
Przewaga zagranicznych koncernów w przetargach przesadzona?

Ministerstwo Środowiska kończy zbieranie aktualnych danych o stanie przygotowań wszystkich gmin w Polsce do wprowadzenia nowych zasad, w tym m.in. o przetargach. Wstępne analizy nie potwierdzają doniesień prasowych dotyczących przewagi dużych, zagranicznych podmiotów.
- Mniejsze firmy potrafią skutecznie wykorzystać doświadczenie i znajomość lokalnej specyfiki. Często też, jak np. w Szczecinie czy gminach woj. mazowieckiego, oferowane stawki za wywóz śmieci są znacząco niższe, niż wcześniejsze szacunki gminy - twierdzi resort środowiska.

Czytaj też: Konsorcjum sposobem na zachodnie koncerny śmieciowe

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach samorządy mają obowiązek wybrania firmy, która zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, wyłącznie w drodze przetargu. Gminom, które go nie przeprowadzą, podlegają administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł.  Jeśli obowiązek ten został przeniesiony odpowiednią uchwałą rady gminy na związek międzygminny, wówczas karze podlega ten związek. Karę nakłada w drodze decyzji wojewódzki inspektor ochrony środowiska, jest ona przekazywana na rachunek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ponadto zgodnie z art. 6s ustawy, w przypadku gdy gmina od 1 lipca nie zapewni mieszkańcom odbioru śmieci, wówczas właściciele nieruchomości są zobowiązani przekazać odpady komunalne firmie odbierającej śmieci na koszt gminy.

Dyskusja na temat przetargów na odbiór odpadów będzie jednym z ważniejszych punktów sesji pt. "Gospodarka odpadami" (15 maja 2013 r., godz. 9.30-11.30) w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • 777, 2013-04-22 21:46:28

    BZDURA!!! A jak to robią Finowie? SZWECJA MA NAJDROŻSZY SYSTEM! Finowie mają lepsze efekty, mimo, ze system zbliżony do tego co było w Polsce do tej pory! Z mała różnicą....kary sa za nie przestrzeganie prawa, np. brak umowy na wywóz odpadów, itp.
  • Whistleblower, 2013-04-22 10:39:36

    Mamy do czynienia z mechanizmem znanym z przetargów o budowę dróg zwanym "ściąganiem majtek w dół". Dzięki niemu małe firmy zgarną zamówienie aby następnie sprzedać się razem z kontraktem rekinom na tym rynku. Stanie się więc to co Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową przewiduje: "ob...ecne na rynku mniejsze firmy mają zostać przejęte przez większych graczy co nazywane jest "konsolidacją"... DLATEGO TYM BARDZIEJ POTRZEBNY JEST KORZYSTNY DLA PRZEDSIĘBIORSTW GMINNYCH WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO W SPRAWIE PRZETARGÓW. JEŚLI NIE BĘDZIE TYCH FIRM NA RYNKU TO NIE BĘDZIE PUNKTU ODNIESIENIA DA KSZTAŁTOWANIA CEN. --- FIRMY SAMORZĄDOWE, KTÓRYCH POLITYKA CENOWA JEST POD NADZOREM WYBIERALNYCH ORGANÓW GMIN - MUSZĄ STAĆ SIĘ PRZECIWWAGĄ DLA FIRM KTÓRYCH MISJĄ NIE JEST WYKONYWANIE ZADAŃ WŁASNYCH SAMORZĄDU - ALE JEST PRZYNOSZENIE CORAZ WYŻSZYCH ZYSKÓW DLA WŁAŚCICIELI. JEŚLI "ŚCIĄGANIE MAJTEK W DÓŁ" WYRUGUJE PRZEDSIĘBIORSTWA SAMORZĄDOWE ZE ŚMIECIOWEGO RYNKU - TO BIADA NAM KONSUMENTOM WEPCHANYM USTAWOWO W PATOLOGICZNY UKŁAD NIE MAJĄCY PRECEDENSU W EUROPIE... ROZUMIE TO BYŁY PREMIER JERZY BUZEK - ALE MINISTERSTWO ŚRODOWISKA NADAL TEGO NIE POJMUJE ALBO UDAJE, ŻE NIE WIE NA CZYM POLEGA PRAWIDŁOWY KSZTAŁT ORGANIZACJI I FINANSOWANIA GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI... A WYSTARCZY ZAJRZEĆ DO LEKTURY ABY POCZYTAĆ O TYM JAK TO ROBIĄ SZWEDZI... DOKONUJE SIĘ NA NASZYCH OCZACH PRZEKRĘT NA RZECZ KRĘCENIA LODÓW NA ODPADACH - A SŁUŻBY ODPOWIEDZIALNE ZA BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA I OBYWATELI SĄ ŚLEPE, GŁUCHE I PEWNIE NIECZYTATE...  rozwiń