Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera
Resort infrastruktury ureguluje kwestie przewozu osób. (pixabay.com)

• Ministerstwo infrastruktury chce uporządkować kwestie przewozu osób świadczone przez firmy działające za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

• W ustawie o transporcie drogowym pojawi się definicja pośrednictwa przy przewozie osób, zostanie także wprowadzony obowiązek posiadania licencji przez kierowców.

• Informacja ta powinna szczególnie zadowolić taksówkarzy, którzy walczą z takimi przewoźnikami jak Uber, zarzucając im nieuczciwą konkurencję.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało 10 kwietnia wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Chociaż nie jest to powiedziano wprost, to nie ma wątpliwości, ze resort zmianami w ustawie chce przede wszystkim uregulować kwestie takich przewoźników jak popularny Uber.

- Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych – zaznacza resort infrastruktury.

Dążenie do równej konkurencji

Zdaniem ministerstwa, niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych,  ważne jest, by ludzie z branży przewozu osób mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

Z Uberem walczą taksówkarze i samorządy. W samym Krakowie zapadło siedem wyroków dla kierowców Ubera. (fot. Youtube.com)
Z Uberem walczą taksówkarze i samorządy. W samym Krakowie zapadło siedem wyroków dla kierowców Ubera. (fot. Youtube.com)

- Mając na uwadze potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło prace legislacyjne, których celem jest zmiana przepisów w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowych oraz niektórych innych ustaw – pisze MIB.

Będzie potrzebna licencja

Na czym właściwie będą polegać opisywane zmiany? Ustawa ma wprowadzić definicję pośrednictwa przy przewozie osób, jak również ustanowić licencję na pośrednictwo przy tego typu przewozie.

W ustawie będzie zapisany obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję oraz prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

Na działalność Ubera mocno skarżą się taksówkarze, którzy nie są w stanie konkurować cenowo z ofertą przewoźnika. Efektem tego jest np. uchwała rady miasta w Łodzi, która od 1 lipca wprowadza obowiązkowe identyfikatory dla taksówkarzy.

Identyfikator będzie informacją dla pasażera, że przedsiębiorca posiada ważną licencję i badania lekarskie, a co za tym idzie - prowadzi działalność zgodnie z prawem.

Z Uberem walczą również samorządy, czego najlepszym przykładem jest Kraków – w tym mieście zapadło już siedem wyroków wobec kierowców Ubera, m.in. w kwestii wykroczeń skarbowych, za wykonywanie przewozów z pominięciem kasy rejestrującej.  

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Suweren: Coś cię bardzo zdenerwowała nowelizacja ustawy i koniec uberzłodziejstwa. Mam w nosie czy tak bardzo kochasz złodzieji na usługach amerykańskigo giganta. Dla mnie możesz im nawet obciągnąć. Mam tylko jedną prośbę nie nazywaj siebie suwerenem.

Artur, 2017-04-15 13:50:04 odpowiedz

Do Jan paczek: I może jeszcze zaczipowanie kierowcy z wszczepieniem okalizatora GPS?
Kim jesteś by decydową kto ma wyp.. z Polski. Kim jesteś by decydowac KTO mnie ma zawieść?

Bogusław, 2017-04-14 11:12:24 odpowiedz

Do Suweren: uber takich co im słoma z butów wychodzi - nie zabiera

jbb, 2017-04-14 10:10:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU