PARTNER PORTALU
 • BGK

Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera

 • MN    13 kwietnia 2017 - 15:49
Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera
Resort infrastruktury ureguluje kwestie przewozu osób. (pixabay.com)

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
• Ministerstwo infrastruktury chce uporządkować kwestie przewozu osób świadczone przez firmy działające za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

• W ustawie o transporcie drogowym pojawi się definicja pośrednictwa przy przewozie osób, zostanie także wprowadzony obowiązek posiadania licencji przez kierowców.

• Informacja ta powinna szczególnie zadowolić taksówkarzy, którzy walczą z takimi przewoźnikami jak Uber, zarzucając im nieuczciwą konkurencję.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało 10 kwietnia wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Chociaż nie jest to powiedziano wprost, to nie ma wątpliwości, ze resort zmianami w ustawie chce przede wszystkim uregulować kwestie takich przewoźników jak popularny Uber.

- Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych – zaznacza resort infrastruktury.

Dążenie do równej konkurencji

Zdaniem ministerstwa, niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych,  ważne jest, by ludzie z branży przewozu osób mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

- Mając na uwadze potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło prace legislacyjne, których celem jest zmiana przepisów w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowych oraz niektórych innych ustaw – pisze MIB.

Będzie potrzebna licencja

Na czym właściwie będą polegać opisywane zmiany? Ustawa ma wprowadzić definicję pośrednictwa przy przewozie osób, jak również ustanowić licencję na pośrednictwo przy tego typu przewozie.

W ustawie będzie zapisany obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję oraz prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

Na działalność Ubera mocno skarżą się taksówkarze, którzy nie są w stanie konkurować cenowo z ofertą przewoźnika. Efektem tego jest np. uchwała rady miasta w Łodzi, która od 1 lipca wprowadza obowiązkowe identyfikatory dla taksówkarzy.×
KOMENTARZE (17)

 • Klient Ubera, 2018-01-10 16:40:26

  Do Dzik: stary duza czesc taxi to emeryci i rencisci sluzb mundurowych a w ITD podleglemu Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa to ich czlonkowie rodzin i kuzyni. Nikt nie broni taksowkarzowi jezdzic z uberem ! Te kwestie powinny byc przdmiotem rozwazan przez Ministerstwo Finansow aby uberowc...y tez placili podatki i tyle. Zauwaz,ze zadne ugrupowanie zawodowe nie jest chronione ciaglymi zmianami przepisow niby w ochronie uczciwej konkurencji. To jest dzialanie na szkode ogolu spoleczenstwa. Bo niby czemu mam nie jezdzic taniej ?? Wolny rynek i trzeba sie dostosowac panowie i panie z taxi, ale kierowcy z ubera powinni zostac opodatkowani i tyle.To ITD maci i miesza w tym wszystkim.Mialo byc i powinno zostac zlikwidowane. Masz samochod osobowy i wozisz nim ludzi i jest ok. ale jak wozisz za oplata to nie,trzeba licencje,pytam po co ?? PLAC PODATKI I WSZYSTKO. TAXI maja swoje przywileje. Wyznaczone miejsca postoju i zagwarantowanego klienta,mozna wymyslec i im tylko przypisac wiele innych a nie probowac likwidowac powstajace inne konkurencyjne dzialalnosci. Zacznijmy myslec glowa a nie dupa.  rozwiń
 • Piotr, 2017-06-15 19:21:58

  Do Bogusław: myśle, że większość ma w poważaniu z kim jedziesz, bylebyś jechał zgodnie z obowiązującym prawem.
 • Dzik, 2017-05-26 11:08:55

  Do Rysiek: (...) osle,eko na przyklad jezdzi po 1.40 zl km to juz jest taniej niz uber. To nie jest kwestia tego ze uber jest nie uczciwa kobkurencja tylko taksowkarzy bolą kukle z dwoch wwzględów,raz ze musza płacić zus ,spora baze 1200 czasami nawet wiecej i co niektórzy jeszcze beceluja za wynaje...m fury w leasingu 2500-3000 zl. A druga sprawa ze nie dosc ze kasuja 2.40 z km to jeszcze jezdza duzo dluzszymi drogami wiec ludzie to pierdola i nie chca z nimi jezdzic tyle w temacie. Nie jeb bzdur.  rozwiń