Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
Przewóz osób tylko z wymaganą licencją. Zmiana w prawie uderzy w Ubera
Resort infrastruktury ureguluje kwestie przewozu osób. (pixabay.com)

• Ministerstwo infrastruktury chce uporządkować kwestie przewozu osób świadczone przez firmy działające za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

• W ustawie o transporcie drogowym pojawi się definicja pośrednictwa przy przewozie osób, zostanie także wprowadzony obowiązek posiadania licencji przez kierowców.

• Informacja ta powinna szczególnie zadowolić taksówkarzy, którzy walczą z takimi przewoźnikami jak Uber, zarzucając im nieuczciwą konkurencję.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało 10 kwietnia wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Chociaż nie jest to powiedziano wprost, to nie ma wątpliwości, ze resort zmianami w ustawie chce przede wszystkim uregulować kwestie takich przewoźników jak popularny Uber.

- Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych – zaznacza resort infrastruktury.

Dążenie do równej konkurencji

Zdaniem ministerstwa, niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych,  ważne jest, by ludzie z branży przewozu osób mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

Z Uberem walczą taksówkarze i samorządy. W samym Krakowie zapadło siedem wyroków dla kierowców Ubera. (fot. Youtube.com)
Z Uberem walczą taksówkarze i samorządy. W samym Krakowie zapadło siedem wyroków dla kierowców Ubera. (fot. Youtube.com)

- Mając na uwadze potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło prace legislacyjne, których celem jest zmiana przepisów w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowych oraz niektórych innych ustaw – pisze MIB.

Będzie potrzebna licencja

Na czym właściwie będą polegać opisywane zmiany? Ustawa ma wprowadzić definicję pośrednictwa przy przewozie osób, jak również ustanowić licencję na pośrednictwo przy tego typu przewozie.

W ustawie będzie zapisany obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję oraz prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

Na działalność Ubera mocno skarżą się taksówkarze, którzy nie są w stanie konkurować cenowo z ofertą przewoźnika. Efektem tego jest np. uchwała rady miasta w Łodzi, która od 1 lipca wprowadza obowiązkowe identyfikatory dla taksówkarzy.

Identyfikator będzie informacją dla pasażera, że przedsiębiorca posiada ważną licencję i badania lekarskie, a co za tym idzie - prowadzi działalność zgodnie z prawem.

Z Uberem walczą również samorządy, czego najlepszym przykładem jest Kraków – w tym mieście zapadło już siedem wyroków wobec kierowców Ubera, m.in. w kwestii wykroczeń skarbowych, za wykonywanie przewozów z pominięciem kasy rejestrującej.  

 


KOMENTARZE (16)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Bogusław: myśle, że większość ma w poważaniu z kim jedziesz, bylebyś jechał zgodnie z obowiązującym prawem.

Piotr, 2017-06-15 19:21:58 odpowiedz

Do Rysiek: (...) osle,eko na przyklad jezdzi po 1.40 zl km to juz jest taniej niz uber. To nie jest kwestia tego ze uber jest nie uczciwa kobkurencja tylko taksowkarzy bolą kukle z dwoch wwzględów,raz ze musza płacić zus ,spora baze 1200 czasami nawet wiecej i co niektórzy jeszcze beceluja za wynaje...m fury w leasingu 2500-3000 zl. A druga sprawa ze nie dosc ze kasuja 2.40 z km to jeszcze jezdza duzo dluzszymi drogami wiec ludzie to pierdola i nie chca z nimi jezdzic tyle w temacie. Nie jeb bzdur. rozwiń

Dzik, 2017-05-26 11:08:55 odpowiedz

No to ja zakładam firmę pt straż obywatelska i chce mieć uprawnienia jak straż miejska i policja 😂 Chce moc robić to samo co oni to też tak uregulują 😂

Gk, 2017-05-26 10:28:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU