PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy publiczne w rękach samorządów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 grudnia 2010 - 07:10

Samorządy zajmą się organizowaniem niezbędnego z punktu widzenia interesu społecznego przewozu osób. Pozostałe przewozy mają wykonywać przewoźnicy komercyjni.
Przewozy realizowane w celach turystycznych oraz takie, które są międzynarodowymi przewozami, nie zostaną objęte przepisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Taką poprawkę Senatu przyjął Sejm – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z przyjętą ustawą, która trafi teraz do podpisu prezydenta, samorząd będą organizatorem publicznego transportu zbiorowego również na obszarze gmin powiatów lub województw, które zawarły ze sobą porozumienie w sprawie takiego transportu. To także jedna z poprawek wprowadzonych do ustawy przez Senat. Posłowie poparli większość senackich zmian.

Ustawa przekazuje samorządom organizowanie przewozu osób, niezbędnego z punktu widzenia interesu społecznego. Pozostałe przewozy będą wykonywały na zasadach rynkowych komercyjne firmy.

Przepisy te dotyczą organizowania przewozów w transporcie publicznym drogowym, jak i kolejowym. Nowe prawo ma zapewnić prawidłowe funkcjonowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej, czyli takich, które są konieczne ze społecznego punktu widzenia.

Jedna z przyjętych przez Sejm poprawek pozwala na niestosowanie koncesji na usługi komunikacji miejskiej, jeśli samorząd organizujący przewozy zawrze umowę bezpośrednio z firmą, której sam jest właścicielem, lub razem z innym samorządem ma w niej 100 proc. udziałów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.