Przewozy Regionalne ze stratą 30 mln zł

Strata Przewozów Regionalnych za 2011 r. ma wynieść 30 mln zł – planuje zarząd spółki. Strata wzrośnie do ponad 40 mln zł, jeśli pracownicy dostaną podwyżki, których domagają się związki.
Przewozy Regionalne ze stratą 30 mln zł

Strajk ostrzegawczy zaplanowany jest na wtorek. Prezes Małgorzata Kuczewska-Łaska przypomniała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w 2009 r. strata spółki wyniosła 290 mln zł, a w 2010 r. – 170 mln zł. „Sytuacja finansowa spółki jest bardzo trudna” – mówiła.

Dodała, że w 2008 r., kiedy spółka była przekazywana samorządom, nie została w pełni oddłużona. Jak wyjaśniła, spółka była zadłużona na 180 mln zł.

Kuczewska-Łaska szacuje, że obecne zadłużenie Przewozów Regionalnych sięga ok. 500-550 mln zł. Znaczną jego część – ok. 400 mln zł – stanowią długi wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czytaj też: Rozmowy o strajku w Przewozach Regionalnych

„Płacimy PKP PLK za dostęp do linii kolejowych w tym roku na bieżąco, pozostaje jeszcze sprawa zaległego zadłużenia. Rozmowy w tej sprawie wciąż trwają” – powiedziała prezes.

Wyjaśniła, że po pięciu miesiącach tego roku działalność spółki się bilansuje. Jeśli uda się zrealizować plan finansowy na ten rok, to strata nie powinna przekroczyć 30 mln zł – stwierdziła prezes.

Jednak tej prognozy nie uda się dotrzymać, jeśli pracownicy spółki otrzymają podwyżki – domagają się tego związki zawodowe, które grożą strajkiem.

Zarząd szacuje, że podniesienie płac o 130 zł od października będzie kosztować spółkę ok. 11 mln zł. Rozmowy na ten temat mają się odbyć w poniedziałek. Gdyby pracownicy otrzymali podwyżki, to strata na koniec roku wzrośnie do ponad 40 mln zł.

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o ok. 3 tys. osób. Od stycznia do maja z usług przewoźnika skorzystało 47,5 mln pasażerów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU