PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjęli budżet Szczecina na 2013 r.

  • PAP    20 grudnia 2012 - 08:58
Przyjęli budżet Szczecina na 2013 r.

Szczecińscy radni przyjęli w środę budżet miasta na przyszły rok. Dochody zaplanowano na poziomie 1,8 mld zł, wydatki - 1,98 mld zł. Ok. 500 mln zł, czyli 25 proc. swych wydatków, miasto przeznaczy na inwestycje.
Dochody bieżące Szczecina zaplanowano w wysokości 1,57 mld zł, a dochody majątkowe w wysokości 256 mln zł. Wydatki sięgną 1,98 mld zł, z czego bieżące 1,49 mld zł, a majątkowe nieco ponad 500 mln zł.

Wśród inwestycji mają być m.in.: budowa i przebudowa torowisk tramwajowych, budowa szczecińskiego szybkiego tramwaju, kontynuacja budowy hali widowiskowo - sportowej i gmachu filharmonii, modernizacja dostępu drogowego do portu w Szczecinie, budowa kolejnego etapu Trasy Północnej.

Planowany deficyt budżetu to 160 mln zł.

Mocną stroną budżetu jest - zdaniem urzędników - utrzymanie stosunkowo wysokiej nadwyżki operacyjnej (dodatniej różnicy pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi z wyłączeniem wydatków na obsługę długu) na poziomie 8,7 proc., oraz konsekwentne przestrzeganie zasady, że dochody ze sprzedaży majątku miasta są w całości przeznaczane na finansowanie wydatków majątkowych.

Miasto zakłada, że stawki podatków lokalnych będą zwaloryzowane o wskaźnik inflacji, z wyjątkiem stawki za powierzchnię mieszkalną w budynkach; pomimo tego założenia wpływy z podatku od nieruchomości pozostaną na podobnym poziomie, jak przewidywane wykonanie za 2012 rok. Łączne wpływy podatkowe będą niższe o 2,7 mln zł w stosunku do prognozowanych wpływów za 2012 rok. Dochody ze sprzedaży majątku prognozuje się na poziomie 67,2 mln zł.

Dofinansowania pomocy społecznej i ochrony zdrowia pozostanie na poziomie lat ubiegłych.

Nie zaplanowano zaciągania nowych kredytów w 2013 roku.

Główne dochody Szczecina to wpływy z podatków PIT i CIT na poziomie 428 mln zł (23,4 proc. dochodów ogółem); subwencje - wpływy na poziomie 373 mln zł (20,4 proc. dochodów ogółem); dochody podatkowe - wpływy na poziomie 232 mln zł (12,7 proc. dochodów ogółem). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.