PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjęli strategię rozwoju do 2020 r.

  • PAP    26 września 2011 - 21:51
Przyjęli strategię rozwoju do 2020 r.

Szybka kolej aglomeracyjna, lotniska lokalne w Nowym Sączu i Tarnowie, lepsze połączenie drogowe Krakowa ze Śląskiem i kolejowe z Sądecczyzną - to projekty przewidziane w przyjętej w poniedziałek przez sejmik Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2020 r.
Prace nad strategią trwały blisko 2,5 roku, a zaangażowanych w jej powstanie było 1,5 tys. osób - urzędnicy, radni i władze województwa dwóch kadencji, samorządy lokalne, przedsiębiorcy i eksperci.

Dokument będzie podstawą do przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego Małopolski i projektowania konkretnych inwestycji. Będzie też ważny przy pozyskiwaniu pieniędzy na rozwój regionalny z nowego budżetu UE na lata 2014-20.

"Stawiamy na kilka branż przyszłości - biotechnologię, czystą energię, technologie informacyjne i multimedia - w których mamy największy potencjał. Chcemy też wykorzystać szanse subregionów, co w tej strategii zostało bardzo mocno zaznaczone" - powiedział w poniedziałek marszałek województwa Marek Sowa.

W strategii przewidziano m.in. kontynuację budowy III Kampusu UJ, budowę szybkiej kolei aglomeracyjnej i przygotowanie do budowy premetra w Krakowie, budowę połączenia kolejowego Krakowa z Sądecczyzną i Podhalem, czyli linii Kraków - Podłęże - Piekiełko - Nowy Sącz - Muszyna z odgałęzieniem do Nowego Targu i Zakopanego.

Wśród najważniejszych inwestycji w strategii wymieniane są: budowa nowej siedziby Filharmonii Krakowskiej, Centrum Kongresowego oraz nowej siedziby krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego oraz modernizacja układu komunikacyjnego całego województwa, w tym dokończenie obwodnicy Krakowa, budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko-Biała przez powiat oświęcimski, budowa dwupasmowych dróg z Krakowa do Olkusza i z Brzeska do Nowego Sącza.

Lotniska lokalne w Tarnowie i Nowym Sączu miałyby służyć do obsługi ruchu biznesowego i turystycznego oraz przewozów cargo. "Do 2020 r. mogą być przesądzone sprawy związane z lokalizacją tych lotnisk i przygotowane ich master plany" - powiedział PAP marszałek Sowa.

W subregionie tarnowskim władze chcą postawić na rozwój uczelni wyższych oraz lecznictwa - kardiologii, onkologii i psychiatrii. W subregionie sądeckim na rozwój ośrodka akademickiego, lecznictwa kardiologicznego, opieki nad matką i dzieckiem, geriatrii, rehabilitacji i lecznictwa uzdrowiskowego. W Krynicy Zdroju, korzystając z doświadczeń Forum Ekonomicznego, miałby powstać ośrodek badawczy zajmujący się w szczególności polityką wschodnią, planowana jest też budowa Centrum Kongresowego.

Podhale z jednej strony ma być miejscem rehabilitacji i leczenia uzdrowiskowego, z drugiej turystki aktywnej i specjalistycznej oraz organizacji imprez sportowych najwyższej rangi. W Małopolsce zachodniej zgodnie ze strategią tworzone mają być strefy aktywności gospodarczej i rozwijana turystyka ze szczególnym uwzględnieniem Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau oraz potencjału Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Za przyjęciem strategii głosowało w poniedziałek 36 radnych sejmiku. Jedna osoba się wstrzymała, jedna była przeciw. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.