PARTNER PORTALU
 • BGK

Przyszłość powiatów - szanse i zagrożenia

 • Gmina (Mariusz Janik)    10 grudnia 2012 - 13:21
Przyszłość powiatów - szanse i zagrożenia

Czy likwidacja 79 sądów rejonowych to pierwszy krok do likwidacji powiatów? Rząd zaprzecza, ale krok resortu sprawiedliwości ożywił burzliwy spór. Dyskusja o sensie istnienia powiatów oraz spekulacje o ich demontażu tliła się jednak od wiosny.
Plotki o planach likwidacji blisko osiemdziesięciu sądów krążyły od lutego, budząc obawy, że w ten zawoalowany sposób rozpoczyna się proces likwidacji powiatów, w których zlokalizowane były sądy.

Czytaj też: Boni: likwidacja powiatów to plotki

W październiku projekt ten nabrał kształtów: minister Jarosław Gowin podpisał stosowne rozporządzenie o zniesieniu 79 sądów i uczynienie ich oddziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych.

Resort zarzeka się, że kryterium likwidacji była liczba sędziów - sprawa dotyczy tych sądów, w których ich liczba nie przekracza 10. W zamierzeniu ma to być próba obniżenia kosztów funkcjonowania sądownictwa oraz skrócenia czasu rozpatrywania wpływających spraw. W debacie sejmowej szef resortu użył też argumentu, że dzięki temu rozporządzeniu zlikwidowane zostaną „lokalne układy".

Projekt rozporządzenia wzbudził jednak powszechny opór - i to nie tylko w klubach PiS, Solidarnej Polski, SLD czy Ruchu Palikota, ale też w tworzących koalicję rządową PO i PSL. Ale największe obawy projekt Gowina wywołał w miastach powiatowych, gdzie zlokalizowane są przeznaczone do likwidacji sądy - powszechnie uważa się tam, że oznacza to rychłą likwidację rejonowych prokuratur oraz powiatowych komend policji. Rozporządzenie jest interpretowane jako sygnał rozpoczęcia procesu likwidacji samych powiatów.

- Nie będzie sądu, później nie będzie urzędu skarbowego, nie będzie ZUS-u i Łęczyca przestanie być powiatem - przekonywali mieszkańcy Łęczycy podczas protestu przeciwko forsowanym przez resort sprawiedliwości zmianom.

Czytaj też: Platforma z reorganizacją sądów zda się na TK?

Teoretycznie jest to możliwe: likwidacja powiatów nie wymaga bowiem zmiany konstytucji, lecz jedynie uchylenia ustawy o samorządzie. - Mamy takie informacje, że w zaciszu gabinetu premiera Donalda Tuska przygotowywany jest projekt likwidacji powiatów - stwierdził otwarcie poseł Dariusz Joński z SLD. Według krążących w sejmowych kuluarach spekulacji, pomysł likwidacji kilkudziesięciu powiatów kontestują też koalicjanci z PSL: partia ta optuje za ewentualną likwidacją wszystkich powiatów, zamiast wchłonięcia słabszych jednostek terytorialnych przez silniejsze.

Część czy wszystkie?

Problem nie jest nowy. W lokalnych mediach w całej Polsce od czasu do czasu pojawiają się spekulacje na temat likwidacji przynajmniej części powiatów. Poruszenie panuje choćby w Parczewie. - Od pewnego czasu, małymi krokami, daje się zauważyć proces zmierzający do likwidacji powiatu parczewskiego - przyznawał na łamach lokalnej prasy podlaskiej jeden z tamtejszych urzędników. - Zamknięcie sądu grodzkiego, przymiarki do likwidacji Prokuratury Rejonowej, teraz mówi się, że stracimy Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która ma być podłączona do Radzynia Podlaskiego. Zamykanie każdej kolejnej powiatowej instytucji pozbawia sensu istnienie tego powiatu - skarżył się anonimowy urzędnik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • antygmin, 2012-12-11 11:41:52

  Jestem zdania odwrotnego, wiekszośc przesunąć do powiatu. Dopiero powiat jest w stanie reagowac, dzialać, ale musi mieć uprawnienia. Miasta i gminy nie powiatowe, powinny być tylko wykonawcą i jednostką pomocniczą dla powiatu...
 • Obserwator, 2012-12-10 16:33:28

  Wszystkie zadania powiatów należy przekazać gminom łącznie z odpowiedzialnością za stan bezrobocia i bezdomności. Polsce potrzebne są produkcyjne stanowiska pracy a nie dalsza biurokracja i dzięki przesunięciu odpowiedzialności za bezrobocie na gminy mieszkańcy mieliby aktywny wpływ na działalność w...ójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Wójt powinien odpowiadać za wszelkie sprawy i mienie rozmieszczone na podległym mu terenie.Obecnie jest zbyt wielu odpowiedzialnych a faktycznie nie można takich znaleźć. Np. spróbujcie jednoznacznie ustalić, kto odpowiada za poszczególne odcinki dróg lub kolei - bardzo szybko się zniechęcicie.A w wypadku odpowiedzialności wójta nie byłoby problemu .Ponadto mieszkańcy mieliby okazję wybierać odpowiednich ludzi do zarządzania gminą lub odwoływać nieodpowiedzialnych.  rozwiń
 • Krzysztof, 2012-12-10 14:51:49

  Skoro obserwuje się postępujący proces likwidacji państwa ,to zaprzeczenia władz o zamiarze likwidacji powiatów można uznać za bajkę dla naiwnych